Emekli edilecek EYT'liler nasıl belirlenecek? Çalışma Bakanlığı'nın altı adımlık emeklilik süreci belli oldu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için geçerli olacak çözüm formülünün nasıl belirleneceğine ilişkin süreç belli oldu. Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiren düzenlemenin nasıl olacağı ne zaman çıkacağı...

Finans 13.04.2022 - 10:34 13.04.2022 - 10:35 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emeklilikte Yaşa Takılanlar için AK Parti'nin belirleyeceği formül için ilk detaylar ortaya çıkmaya başladı. Emeklilik hakkı sağlanacak EYT'lilerin nasıl belirleneceğine ilişkin çözüm önerisi altı adımlık süreç sonunda belli olacak. Peki kimler EYT kapsamında emekli olacak kimler biraz daha beklemek zorunda kalacak? İşte son gelişmeler. 

EYT'DE KİMLER EMEKLİ OLACAK KİMLER BEKLEYECEK? SÜREÇ DETAYLARI BELLİ OLDU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar dosyası Çalışma Bakanlığı'nın ana gündemine henüz gelmedi. Sürekli ertelenen 3600 ek gösterge dosyasının tamamlanması, sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alınmasının ardından bakanlıkta EYT mesaisi başlayacak. EYT konusunun nasıl işleneceğine ilişkin ilk bilgiler ise Çalışma Bakanlığı'nın süreci çok sıkı tutacağı yönünde. 

2023 seçimleri öncesine yetişmesi planlanan EYT düzenlemesiyle ilk etapta uzun süredir beklemede olan 700 bin kişilik kesimin emekli edilmesi bekleniyor. Bunun dışında kademe kademe emeklilik hakkı verilecek. Basında sıkça bazı formüller yer alsa da henüz detaylar belli değil. Son dönemlerde ise dile getirilen emeklilik formülleri yaş şartsız 5000 gün, 6000 gün, 7000 gün primle emeklilik hakkı verilmesi. 

EYT-EMEKLİLİK-MAAŞ-HESABI-6-ADIMLIK-FORMÜL

6 ADIM SONRASI KİMLERİN EMEKLİ OLACAĞI BELİRLENECEK?

EYT'liler için emeklilik hakkı verilmesine ilişkin hazırlanacak çözüm formülü ise 6 adımda belirlenecek. Milyonlarca emekli adayını ilgilendiren sürecin başında kapsam yer alırken diğer aşamalar şöyle olacak. 

1-) Çalışma Bakanlığı'nın ilk adımı EYT'de kapsam içinde yer alacak, dışarıda kalacak olan çalışanların belirlenmesi olacak. Bu aşamada kimlerin EYT'li kimlerin EYT dışında olacağı belirlnecek. 

2-) İkinci aşama EYT'li olarak tespit edilen vatandaşların nasıl emekli edilecekleri hangi şartlara tabi olacakları kararlaştırılacak. 

3-) Bakanlığın çalışmasının en önemli aşaması üçüncü adım olacak. Belirlenen formül ile emekli olacakların SGK'ya olan mali boyutları hesaplanacak. 

4-) Mali hesaplanmaların sisteme uyması durumunda ise EYT'liler için emeklilik maaşı hesaplaması yapılacak. 

5-) Emeklilik koşullarının tespit edilmesi ve maaş hesaplamalarının tamamlanmasının ardından EYT'nin uygulama biçimine karar verilecek. Bu aşamada EYT'lilerin hemen mi kademe kademe mi emekli edileceği belirlenecek. 

6-) EYT düzenlemesinde son aşama ise yasa tasarısı oluşturulması ve meclise sunulması olacak. 

Yukarıda yer alan planlama kulislerden gelen iddialardan oluşmaktadır. EYT Yasası hakkında resmi süreç Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenecek olup bu kademeler değişebilir, yeni maddeler eklenebilir değişiklik olabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@