Emekli Maaş Zammı 2022'de Ne Kadar Olacak! Emekli Maaş Zammı Mevcut Verilerle Yüzde Kaç!

Emekliler, yeni yıla yaklaştıkça ne kadar zam alacaklarını daha büyük bir heyecanla takip etmeye başladı.

Finans 29.11.2021 - 16:06 29.11.2021 - 16:07 Serhat Karaman

Kasım ve Aralık aylarına ait TÜFE rakamlarının açıklanması ile birlikte emekli maaş zammı tam olarak belli olacak. Geçen yılki artış bu yıl da yaşanırsa emeklilere yaklaşık %7,5 enflasyon farkı ve %5 maaş zammı ödenecek. Hesaplamalar ve diğer tüm detaylar haberimizin devamında.

Emekli maaşları, 2021 yılında yaşanan ekonomik gelişmelerle beraber deyim yerindeyse eridi bitti. Pandemi sürecinin de etkisiyle birçok üründe fiyat artışı yaşanması, özellikle emeklilerin alım gücünü derinden etkiledi. Alım gücü iyice düşen emekliler, market ve pazar alışverişlerinde iyice zorlanmaya başladı. Bu gelişmeler sebebiyle bir an önce ne kadar zam alacaklarını öğrenmek isteyen emekliler, konu hakkındaki gelişmeleri sıkıca takip ediyor. Bizler de her zaman olduğu gibi emekli maaş zammı ile alakalı gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

%5 Toplu Sözleşme Zammına Ek Olarak %7,5 Enflasyon Farkı Ödenecek

Temmuz ayından bu güne kadar geçen süre içerisinde kümülatif TÜFE oranı %6.73’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık ayındaki TÜFE artışı dikkate alınırsa bu yıl sonu için TÜFE tahmini ,5 olarak görünüyor. Bu da enflasyon farkının %7,5 civarında olacağını gösteriyor. Toplu sözleşme gereği yapılacak zam oranı ise %5 olacak. Toplamda ,87 oranında zam alacak olan emekliler, alım güçlerini bir nebze de olsa artırmış olacak.

Yapılan hesaplamalara göre 3.167 TL civarı maaş alan memur emeklilerinin maaşı yıl başında 3.575 TL olacak. İşçi emeklilerinin 1.627 TL olan en düşük maaşı ise 1.798 TL’ye kadar çıkacak. Esnaf emeklilerinde 1.764 TL’lik en düşük maaş skalası 1.949 TL olarak revize edilirken çiftçi emeklisi için beklenen en düşük maaş tutarı 1.839 TL olacak.

Kasım ve Aralık ayında gerçekleşecek TÜFE artışının geçtiğimiz yıldan fazla olması da kulislerde konuşulan gelişmelerden biri. Bu durumda kümülatif TÜFE oranı artacağı için emekli maaşlarına gelecek zam da artmış olacak. Uzmanlar, bu yıl gerçekleşecek artışın her halükârda geçtiğimiz yıldan fazla olacağını ifade ediyor. Bu da emekli maaşlarının en az belirttiğimiz tutarlarda olacağı, hatta artışın daha fazla olabileceği anlamına geliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@