Emekli Vatandaşların Birçoğu Bilmiyor Maaşını Alamıyor! Uzmanı Detaylarını Açıkladı

Kredi çeken ancak ödeme noktasında sorun yaşayan vatandaşların maaşlarına bankalar haciz talep etseler bile yasa gereği emekli maaşlarına haciz konulamaz. SGK Uzmanı detayları açıkladı.

Finans 09.02.2022 - 17:29 09.02.2022 - 17:30 Mustafa Karagöz

Emekli vatandaşlar bankalardan ihtiyaç kredisi kullandıklarında, aylık eşit taksitli veya farklı bir ödeme yöntemi ile kredi borçlarını ödemeye başlarlar. Ancak dönem içinde kredi ödemelerinde sorun olursa bankaların ilk hamlesi maaşa haciz konulması olur. Ancak bu noktada emekli vatandaşların sahip oldukları yasal haklar var. 

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYEN EMEKLİLERİN MAAŞLARINA BANKALAR HACİZ KOYAMAZ

Birçok emekli vatandaşın sorun yaşadığı konuya ilişkin açıklama Sosyal Güvenlik ve İş Uzmanı Ekrem Sarısu'dan geldi. Posta'da yer alan köşesinde bir vatandaşın sorusuna yanıt veren Sarısu, emeklilerin maaşlarına yönelik haklarına ilişkin çok önemli bir bilgi verdi. 

Bankaların emekli maaşlarına kredi borcu nedeniyle haciz koyamacaklarını ilan eden Ekrem Sarısu'nun açıklaması milyonlarca emekliye umut oldu. 

Bir vatandaş SGK Uzmanı Sarısu'ya "Eşim engelli emeklisi. Bankadan kredi çekti, birkaç yapılandırma yaptı. Banka maaşına haciz koyduğundan şimdi maaşını alamıyor." bilgilerini verdi. Vatandaş bu açıklamaların sonunda ise ne yapması gerektiğini sordu. 

SGK Uzmanı emekli vatandaşların maaşlarına ilişkin yasal hakları hakkında "SGK’ya olan prim borçları ve nafaka borcu hariç diğer borçlar için emeklinin muvafakati olmadan emekli aylıklarına haciz konamaz." açıklamasında bulundu. 

Sarısu işlemin başlamış olması nedeniyle vatandaşın ne yapması gerektiğine ilişkin ise "Eşinizin, bulunduğu yerdeki icra hakimliğine haczedilemezlik şikayetinde bulunması halinde, konan haczin kaldırılması gerekir." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@