Emeklilikte 3 Yaş Birden Kazanmak Mümkün! Çok Daha Erken Emekli Olabilirsiniz

Askerlik borçlanmasının kazandırdığı haklara ilişkin çok önemli bir örnek geldi. SGK Uzmanı kendisine sorulan soru ile askerlik borçlanmasının emeklilikte nasıl 3 yaş birden kazandırdığını açıkladı.

Finans 15.02.2022 - 11:26 15.02.2022 - 11:26 Mustafa Karagöz

Askerlik borçlanması emeklilik bekleyenlere çok büyük avantajlar sağlayabiliyor. SGK tarafından sağlanan bu hakkın emeklilik için 3 yaş birden etkili olduğuna ilişkin örneği sizlerle paylaşıyoruz. Yıllarda SGK'ya prim ödemiş bir çalışanın askerlik borçlanması yapması durumund 3 yıl erken emeklilik hakkı elde etmesine ilişkin detaylar sizlerle. 

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA 3 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Çalışma hayatında yer alan bir erkek çalışan için, eşi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu'ya bir soru yöneltti. Vatandaş, eşi hakkında çalışmalarını bilgilerini aktararak şu ifadelere yer verdi. "5 Ekim 1970 doğumlu eşimin, okuldan 1987’de staj sigortası var ama prim yatmamış. Prim ödenen sigorta başlangıç tarihi 7 Ekim 1999. Toplam 5726 gün prim ödemesi var. 1991’de 15 ay askerlik yapmış."

Bu açıklamaların ardından ise çalışanın ee zamana emekli olabileceği, askerliğini borçlanırsa emeklilik yaşının kaça düşeceği ve EYT çıkması durumunda eşinin EYT yasasından etkilenip etkilenmeyeceği soruldu. 

Emeklilikte-3-Yaş-Birden-Kazanmak-Mümkün!-Çok-Daha-Erken-Emekli-Olabilirsiniz-2

İşte 3 Yıl Erken Emekliliğin Detayları

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu çalışanın bu sorusuna kademe kademe yanıt verdi. Sorunun ilk bölümünde staj sigortasının emekli eden sigorta kallarına prim ödenmediğinden dolayı sigorta başlangıcı sayılmıyor bilgisini verdi. 

Sorunun ikinci aşamasında ise çalışanın işe giriş tarihine göre hangi emeklilik şartlarına tabi olduğunu açıkladı. SGK Uzmanı bu bölümde "Eşiniz 7 Ekim 1999 sigorta başlangıcına göre emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. 1274 gün daha prim yatırarak 7000 güne tamamlaması şartıyla, 60 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir." açıklamasında bulundu. 

Emeklilik hesabına ilişkin yapmış olduğu konuşmasının bir diğer bölümünde ise Sosyal Güvenlik Uzmanı. Askerlik borçlanmasının etkilerini açıkladı. Çalışanın askerlik süreci boyunca borçlanma yapması durumunda neler olacağını açıklayan SGK Uzmanı "Eşiniz askerliğini borçlanması halinde, sigorta başlangıç tarihi 15 ay geri giderek 7 Temmuz 1998 olur. Bu tarihe göre emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olur. " bilgisini verdi.

Sarısu bu açıklamasının sonuna ayrıca "Gördüğünüz gibi askerlik borçlanması eşinizin 3 yıl erken emekli olmasını sağlıyor." ifadelerini kullandı. 

EYT Yasası Çıkarsa

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir düzenleme olması durumunda çalışanın nasıl etkieneceğini de açıklayan SGK Uzmanı, " 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 7 Temmuz 2023’ten sonra çıkacak bir EYT yasasından yararlanır." dedi. Sarısu bu açıklamalarının sonunda ise henüz belli olan bir EYT Yasa Tasarısı olmadığını, düzenlemeye dair detayların belli olmasından sonra konunun konuşulabileceğini söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@