Emeklilikte Geçim Sıkıntısına Düşmek İstemeyenler Dikkat! Adım Adım Yüksek Emekli Maaşına Bağlanmanın Yolu!

Emekli olurken yüksek maaşa bağlanmak her çalışanın hayalidir. Peki yüksek emekli maaşı için ne yapılmalı? İşte adım adım yüksek emekli maaşı alma yolu...

Finans 01.05.2022 - 23:52 01.05.2022 - 23:52 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de milyonlarca çalışanın hayali olan emekli olmak için çeşitli yollar araştırılsa da bundan daha da önemlisi yüksek emekli maaşına bağlanmak oluyor. Her emekli olan ne yazık ki yüksek bir maaşla emekliliğe adım atamıyor. Hal böyle olunca da yıllarca hayalini kurdukları emeklilikte insanlar bir de geçim sıkıntısı yaşamaya başlıyorlar. Bundan dolayı yüksek emekli maaşına bağlanmak isteyenler daha çalışırken önlemlerini alabiliyorlar.

ADIM ADIM YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMA YOLU

Yüksek emekli maaşı almak için emekli olmaya yakın bir zamanda harekete geçmek sonuçsuz kalıyor. İnsanlar erken çalışma yıllarında emekli maaşlarının yüksek olması için bazı işlemleri yapmaları gerekiyor. Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde uygulayanlar yüksek bir emekli maaşı ile hayatlarının son dönemine giriş yapabiliyorlar.

Emekli olurken yüksek maaşa bağlanmak için SSK’dan emekli olmak gerekiyor. Dolayısıyla Bağ-Kur’lu olsalar da çalışanlar emekli olmadan son 7 yılı SSK’lı olarak tamamlamalıdırlar. Aksi durumda Bağ-Kur emeklisi olacaklar ve daha düşük bir seviyeden emekli maaşı alacaklar.

Emekli olunacağı sırada da bazı işlemler yapılması gerekiyor. Emeklilik başvurusunda Tahsis Formu’na bakmakla yükümlü kişi hanesine eş ve çocuk gibi yakınlar mutlaka eklenmelidir. Bu durumda daha yüksek bir emekli maaşına bağlanılacaktır. 

Emekli maaşı hesaplanırken aylık kazançlar esas alınmaktadır. Bundan dolayı işverenin gerçek tutarlarda bordro hazırladığı kontrol edilmelidir. Kazançtan daha az bildirilen maaş emekli aylığına düşürücü etki yapacaktır. 

Emeklilik planlaması son 1-2 yılda yapılmamalıdır. En az 10 yıl öncesinden planlama yapılması gerekmektedir. Bu şekilde maaş bağlanma seviyesi yükselecektir. Tedbirsiz davranan çalışanlar daha az tutarda emekli maaşı alacaklardır. 

Çok çalışmanın emekli maaşını yükseltici bir etkisi yoktur. Brüt yani prime esas kazançlar arttırılmalı. Bunu yapanlar daha az çalışıp daha yüksek emekli maaşına bağlanabilirler. Maaş hesaplamasında toplam kazanca bakılmaktadır. 

İmkanı olanların birden fazla iş yerinde çalışmaları da yararlarına olacaktır. Bu şekilde prime esas kazanç yükseltilebilir. Bir çalışan kaç yerden sigortalı olursa olsun SGK için 1 ay 30 gün sayılır. Ancak elde edilen kazançlar toplanacağı için prime esas kazanç oldukça yüksek bir yere çıkacaktır ve yüksek emekli maaşına imkan sağlanacaktır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@