2022'de Arsa Fiyatları İki Katına Çıktı! Bu Bölgeler Değerine Değer Kattı

2022 yılının başlamasıyla arsa fiyatlarında büyük artış görülüyor. Özellikle bazı bölgelerde yapılan projeler hem arsa satışlarını hem de arsa fiyatlarını ikiye katlamış durumda.
2022'de Arsa Fiyatları İki Katına Çıktı! Bu Bölgeler Değerine Değer Kattı

Gayrimenkul fiyatlarındaki artışlar 2022 yılına damga vurdu. Konut fiyatları hızla artarken aynı zamanda arsa fiyatları da yılın ilk gününden bu yana 2 katına çıkmış durumda. Uzmanlar fiyatların yıl sonuna kadar daha da artacağını ve mevcut arsa yatırımcılarının kazancını katlayacağını öngörüyor.

ARSA FİYATLARI 2022'YE DAMGA VURDU

Son zamanların gündem maddelerinden biri olan arsa fiyatları, konu gündeme geldikçe artmaya devam ediyor. Önceki zamanlarda arsa yatırımı yapıp kazanç elde edebilmek için uzun yıllar beklemek gerekiyordu. Ancak önce pandeminin gelmesi daha sonra da arsa fiyatlarının katlanmasıyla yatırımcılar 1 yıl içerisinde arsalarındaki değer artışını gözlemleyebiliyor. Arsa yatırımının doğru bir bölgeye yapılması ise değer artışındaki en büyük etkenlerden biri olarak görülüyor.

ARSA FİYATLARI EN ÇOK HANGİ BÖLGELERDE ARTTI?

Arsa yatırımlarında kazancın artması, yatırım nereye yapıldığına bağlı olarak da gelişiyor. Örneğin İstanbul - Hadımköy, Çerkezköy - Çorlu sanayi bölgelerinde bulunan arsalar son zamanlarda değerlendi. Bu bölgelerde satılan arsalatın fiyatları en az 10 milyon liradan başlıyor. 2022 yılından önce ise aynı bölgedeki arsalar 3-4 milyon liraya alıcı bulabiliyordu. Ancak hem piyasalar endeksi arsa fiyatlarının artması hem de bu bölgeye yapılan projeler ile arsa fiyatları bir hayli arttı.

Arsa fiyatlarının en fazla arttığı illerin başında İstanbul gelirken, bunun yanında Ankara, İzmir, Çanakkale ve Trakya'da da değer artışı yaşanıyor. Özellikle 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapılması sonrasında Çanakkale'deki arsa fiyatları arttı. Pandemi ve projeler öncesinde fiyatlar bir hayli makul iken şimdilerde hem arsalar değerlendi hem de yatırımcılar kazandı.

Arsa yatırımı yapmak isteyenler ise köprü, metro ya da farklı bir projenin yapıldığı bölgelere yoğun ilgi gösteriyor. Buralara yapılan yatırımların önümüzdeki birkaç yıl içerisinde karşılık bulacağı belirtiliyor.

Emlak365.com