74 Metrekare Tek Katlı, 134 Metrekare Dubleks Villa Tipi Prefabrik Ev Kaç TL'ye Yaptırılır?

Prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin fiyat araştırmaları devam ediyor. Prefabrik ev fiyatları ne kadar, villa tipi prefabrik evler kaç TL'ye yaptırılır? Prefabrik ev yaptırmak için izin gerekir mi?
74 Metrekare Tek Katlı, 134 Metrekare Dubleks Villa Tipi Prefabrik Ev Kaç TL'ye Yaptırılır?

Türkiye'de son yılların popüler olan ev çeşitlerinden birisi de prefabrik evler oldu. Türkiye prefabrik ev sektörü dünya ile yarışır hale geldi. Oldukça nitelikli evlerin üretimli yapılabilirken yurt dışından dahi talepler alınıyor. Türkiye'de ise prefabrik ev yaptırmanın avantajlarını fark eden vatandaşlar daha düşük maliyetlerle müstakil ev ihtiyaçlarını prefabrik ev yaptırarak karşılayabiliyorlar. Peki prefabrik ev yaptırmanın avantajları nelerdir? Prefabrik ev yaptırmak pahalı mı? Prefabrik ev yaptırmak için izin almak şart mı?

PREFABRİK EV YAPTIRMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Prefabrik ev yaptırmanın en başlıca iki avantajı bulunmaktadır. İlk avantajı bu evlerin betonarme yapılara göre daha ucuz yaptırılabilmesidir. İnşaat yapı maliyetlerindeki artışlar sonrasında aynı niteliklerde bir betonarme ev yaptıranlar prefabrik evlere göre 2 veya 3 kat daha fazla ödeme yapmak durumunda kalıyorlar. Daha maliyetsiz elde edilebilen prefabrik evlerin bir başka avantajı da depreme oldukça dayanıklı olması oluyor. Prefabrik evler depreme dayanıklı olarak tasarlanıp, üretilip, kuruluyorlar. Betonarme evlere göre depremden zarar görme riski oldukça düşük seviyede gerçekleşiyor.

PREFABRİK EV YAPTIRMAK İÇİN İZİN GEREKİR Mİ?

Prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin izin konusunda da yoğun araştırmaları devam ediyor. İzin konusunda prefabrik ev yaptırmak ile betonarme ev yaptırmak arasında pek bir fark yok. Bunun için prefabrik ev yaptırmak isteyenler uygun arazileri için gerekli izinleri belediyelerden almalılar. Bu izinler tamamen ev yaptırmak isteyenlere ait oluyor. Prefabrik ev üretimi ve kurulumu yapan firmalar izin konusunda herhangi bir şekilde müdahil olmuyorlar. Bu firmalar izin alınan arazilere prefabrik evleri imal ederek bir hafta içerisinde kurabiliyorlar.

PREFABRİK EV FİYATLARI NE KADAR?

Prefabrik evlere ilişkin internette alışveriş sitelerinde çok sayıda ilan bulunuyor. Bu ilanlarda hem evlerin nitelikleri hem de fiyatları bulunuyor. Fiyatlar evlerin kalitesine ve firmaya göre çeşitlilik gösteriyor. Bu doğrultuda prefabrik ev yaptırmak isteyenlere fikir verebilmesi için iki ilanı inceledik. İşte prefabrik ev fiyatları ve evlerin teknik özellikleri...

2+1 74 METREKARE PREFABRİK EV KAÇ TL

74 Metrekare Tek Katlı, 134 Metrekare Dubleks Villa Tipi Prefabrik Ev Kaç TL'ye Yaptırılır?

Yayınlanan ilanlara ve son güncel fiyatlara göre 2+1 74 metrekare büyüklüğünde bu prefabrik ev için 112 Bin TL fiyat belirlendi. Bu prefabrik ev için bazı detaylı bilgiler de paylaşıldı. buna göre evin yüksekliği 2,80 metre olduğu bildirildi. Dış duvar kalınlığı 10 cm olurken iç duvar kalınlığının da 6 cm olduğu belirtildi. Dış kapısı çelik kapı olan bu prefabrik evde iç kapılar Amerikan göbekli kapı olarak tasarlandı. Evin pencereleri kurşunsuz PVC olduğu açıklanırken kurulum sırasında elektrik tesisatı ve sıhhi tesisat da fiyata dail olarak yapılıyor.

134 METREKARE DUBLESK PREFABRİK EV NE KADAR?

74 Metrekare Tek Katlı, 134 Metrekare Dubleks Villa Tipi Prefabrik Ev Kaç TL'ye Yaptırılır?

134 metrekare büyüklüğünde tasarlanmış bu prefabrik evin dubleks olduğu belirtildi. 2,5 metre yüksekliği olan binanın dış duvarlarının ve iç duvarlarının kalınlığının 10 cm olduğu belirtildi. Metal aksamında 1,5 mm kaynaksız galvaniz çelik kullanılırken çatı kaplamasının renkli trapez sac olduğu ifade edildi. Çatı izolasyonunda 160 mm kalınlığında camyünü kullanıldığı açıklanırken bu prefabrik evin fiyatının 214 Bin TL olduğu bildirildi.