9 Günlük Bayram Tatili Konut Satışlarını Düşürdü, Kiraları Yükseltti!

Bu sene Kurban Bayramı tatilinin hafta sonu tatili ile birleştirilmesiyle çalışanlar 9 günlük tatil yapmıştı. Uzun tatil konut satışlarına olumsuz yansıdı.
9 Günlük Bayram Tatili Konut Satışlarını Düşürdü, Kiraları Yükseltti!

Memurların 11 günlük bayram tatili beklentisine rağmen bu sene Kurban Bayramı tatili 15 Temmuz 2021 Perşembe günü ile birleştirilmemiş ve 9 gün olarak ilan edilmişti. Açıklanan konut satış rakamları ile uzun tatilin konut satış rakamlarına olan olumsuz etkisi de ortaya çıktı.

9 GÜNLÜK KURBAN BAYRAMI TATİLİ KONUT SATIŞLARINA OLUMSUZ YANSIDI!

Türkiye'nin en büyük online ilan platformları arasında yer alan Sahibinden Com ile Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliği ile hazırlanan sahibindex emlak endeksi raporu ile konut ve inşaat sektöründe yaşanan son gelişmeler masaya yatırıldı. sahibindex Konut Piyasası Görünümü raporu ile Temmuz ayında konut satış rakamlarında yaşanan düşüşün önemli nedenlerinden biri de 9 günlük bayram tatili olarak gösterildi.

9 Günlük Bayram Tatili Konut Satışlarını Düşürdü, Kiraları Yükseltti!

SATILIK KONUT İLANLARI AZALDI, KİRALIK DAİRE FİYATLARI YÜKSELDİ!

Temmuz ayında 9 günlük bayram tatili arası konut sektörüne olumsuz yansıdı. Haziran ayında verilen satılık konut ilanlarına göre Temmuz ayında verilen ilan sayısı yüzde 1,2 oranında azaldı.

Türkiye genelinde yaşanan düşüş 3 büyük şehirde verilen toplam satılık konut ilanı rakamlarına da yansıdı. Açıklanan rakamlara göre İstanbul'da yüzde 4,8, Ankara’da yüzde 5, İzmir’de ise yüzde 4,1 oranında satılık konut ilanlarında düşüş yaşandı.

Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde kira fiyatları ise rekor oranda yükseliş gösterdi. Kiralarda yıllık artış hızı Temmuz ayında yüzde 28,2’ye yükseldi ve ülke genelinde ortalama kiralık ilan m2 fiyatı 19,8 TL seviyesine yükselmiş oldu.

KİRALIK EV SAYISI AZALIRKEN KİRALIK DAİRE ARAYANLARIN SAYISI ARTTI, KİRALARA FAHİŞ ZAMLAR GELDİ

Kiralık ev sayısında yaşanan düşüş dikkat çekerken bu da kiralık ev arayan kişiler için süreci zorlaştırdı. Hem kiralık ev bulmak zorlaştı hem de kiralık ev fiyatları yükseldi. Yaşanan yükseliş nedeni ile bazı ev sahipleri eski kiracılarını çeşitli bahaneler ile evlerinden çıkarmaya zorlamaya başlarken, boşaltılan daireler çok daha yüksek fiyatlarla kiralanmaya başlandı.

Süreçte pek çok ev sahibi ile kiracı mahkemelik olurken kiralık daire sıkıntısı özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi kentsel dönüşüm projelerin artış gösterdiği ve kiralık daire açığı olan illerde yaşandı.