ABD'de Konut Fiyat Artışı Rekoru Kırıldı! Satışlar Dibe Vurdu, Fiyatlar Çıldırdı!

ABD'de Konut Fiyat Artışı Rekoru Kırıldı! Satışlar Dibe Vurdu, Fiyatlar Çıldırdı!
Konut fiyatları tüm dünyada mesele olmaya devam ediyor. Açıklanan resmi rakamlara göre ABD’de Nisan ayında konut fiyatları rekor seviyelere ulaştı. İşte ABD’de konut sektörüne dair resmi istatistikler

İnşaat maliyetlerinde dünya genelinde meydana gelen fiyat artışları konut sektörünü her ülkenin en önemli sorunlarından birisi haline getirmeye devam ediyor. Türkiye’de konut fiyatlarının aşırı artışı tartışılırken ABD’den güncel veriler paylaşıldı. Bu verilere göre ABD’de de konut fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ, FİYATLAR REKOR KIRDI!

ABD’de Nisan 2022 ikinci el konut satış verileri açıklandı. Bu verilere göre ABD’de Nisan ayında ikinci el konut satışlarında mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık yüzde 2,4 azalış meydana geldi ve 5,61 milyona geriledi. İkinci el konut satışlarında ABD’de beklenen düşüşün 5,65 milyon seviyesinde olması bekleniyordu. Haziran 2020’den beri ABD’de ikinci el konut satışları en düşük seviyeye geriledi. Mart 2022’de ikinci el konut satışlarında yüzde 3 düşüş meydana gelmişti.

Nisan 2021 verileri ile Nisan 2022 verileri karşılaştırıldığında ABD’de ikinci el konut satışlarında yüzde 5,9 azalma olduğu kaydedildi. Bu azalmanın ana sebebinin ise yükselen konut fiyatları ile faiz oranları olduğu bildirildi.

ABD’de konut fiyatları da hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. İkinci el konut piyasasında medyan konut fiyatları Nisan 2022’de tıllık yüzde 14,8 oranında artık 391.200 Dolar seviyesine yükseldi.

ABD'DE KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR

ABD’de ikinci el konut fiyatları 122 aydır istikrarlı bir şekilde yıllık bazda yükseliyor. Ancak Nisan ayında meydana gelen artış rekor seviyesi oldu. National Association of Realtors (NAR) Başekonomisti Lawrence Yun bir açıklama yaparak, “Yükselen konut fiyatları ve sert bir şekilde artan konut kredisi faizleri konut almak isteyenlerin ilgisini azalttı. Konut satışlarının gelecek aylarda daha da düşmesini bekliyoruz. Satış rakamlarında son 2 yılda kayda değer bir artış olmuştu ama konut satış faaliyetlerinde yeniden pandemi öncesine dönüleceğini tahmin ediyoruz. Konut arzı çok yavaş bir şekilde de olsa iyileşiyor. Satışlar düştüğü için konut pazarında sıra dışı durumlar olabiliyor. Konut fiyatları bir önceki yıla göre çok daha yüksek.” dedi.

Emlak365.com