Adım Adım İmar Barışı / Affı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılacak?

İmar affı için geri sayım başladı. Başvurular 8 Haziran Cuma günü itibari ile alınmaya başlanacak. 13 milyon kaçak yapı bu sayede ceza almaktan kurtulacak ve devlet tarafından kayıt altına alınacak. .
Adım Adım İmar Barışı / Affı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılacak?

İmar affı için geri sayım başladı. Başvurular 8 Haziran Cuma günü itibari ile alınmaya başlanacak. 13 milyon kaçak yapı bu sayede ceza almaktan kurtulacak ve devlet tarafından kayıt altına alınacak.

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılacak?

İmar barışı başvuruları e-devlet üzerinden alınacak. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapan kişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hizmetlerinden yapı kayıt belgesi başvuru linkini tıklayarak işlemlerini yapacak.

İnternet üzerinden başvuruda bulunamayan kişiler için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara, İstanbul ve İzmir'de merkezler kuracak ve vatandaşlara bu merkezler üzerinden hizmet verecek. Yapı kayıt belgesi başvurusu yapanlar ve yapı kayıt belgesi ücreti için para ödeyenler ikinci aşamayı beklemeye başlayacak.

Bu kişiler için kentsel dönüşümü kolaylaştıracak ve mevcut sorunları çözecek yeni imar yasaları çıkartılacak. Yasadan yararlanması beklenen 15 milyon konut bulunurken bu taşınmazlardan 50 milyara yakın bir gelir elde edilecek. Bu gelirler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından toplanarak belediyeler için kentsel dönüşüm kaynağı olarak faizsiz kentsel dönüşüm kredisi şeklinde kullanıma sunulacak.

E-Devlet Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Doldurulacak?

8 Haziran 2018 tarihinde açılacak olan yeni işlem seçeneği ile vatandaşlar e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvurusu araması sonucunda ilgili bağlantıya ulaşacak. Bu bağlantı üzerinden istenilen tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulacak.

Yapı kayıt belgesi ücreti hesaplanırken kişinin beyanı esas alınacak ancak yalan beyanda bulunmak sonucunda hatalı bilgi veren kişilerin hem başvuruları iptal edilecek hem de yatırdıkları ücret geri iade edilmeyecek. İmar barışı son başvuru tarihi olarak 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurular kabul edilecek. Yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi için ise son gün 31 Aralık 2018 olarak uygulanacak. Kaynak: emlak365.com