Aidat Zammı 2022 Cepleri Yaktı, Kira Solda Sıfır Kaldı! Yönetici Aidatı Artırabilir Mi?

Aidat Zammı 2022 Cepleri Yaktı, Kira Solda Sıfır Kaldı! Yönetici Aidatı Artırabilir Mi?
Apartmanlarda ve sitelerde aidat zamları gündem oluşturmaya devam ediyor. 2022 aidat zammı için rakamlar rekor seviyelere ulaşırken yaşanan artış hem ev sahiplerini hem de kiracıları mağdur ediyor.

2022 senesi zam yağmuru ile başlarken yaşanan artışlar bir çığ gibi birbirini tetiklemeye devam ediyor. Her zam bir sonraki zammın nedeni olarak gösterilirken bunun en güzel örneklerinden birini de aidat zamları oluşturuyor.

Aidat zamları pek çok sitede ev kiralarını dahi geride bırakırken yönetimler asgari ücret, doğalgaz ve elektrik faturası zamlarını gerekçe göstererek yapılan zamları savunurken vatandaş ise indirim için eylem üzerine eylem yapıyor. Peki, yasal mevzuat ne, apartman yöneticisi aidata zam yapabilir mi, yüksek aidata itiraz nasıl, nereden yapılır?

YÖNETİCİ AİDATA ZAM YAPABİLİR Mİ?

Apartman yönetimleri her şeye zam gelmesini gerekçe göstererek aidatlara zam yapmaya başlarken bazı sitelerde yapılan zamların yüzde 100'e yaklaşması ve aylık kira tutarını bile aşması üzerine vatandaş tepki göstermeye başlamıştı. Apartman yönetimleri gelen zamlar nedeni ile maliyetlerin karşılanamadığını ve apartmandaki hizmetlerin sürmesi için zamların zorunlu olarak yapılması gerektiğini belirtirken vatandaş ise yasal haklarını araştırmaya başladı.

istanbul Barosu avukatı Kat Mülkiyeti Hukuku uzmanı avukat Mustafa Şeref Kısacık gelen soruları yanıtlarken, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Oya Armutçu merak edilen soruların yanıtlarını köşesine taşıdı. Avukat Kısacak "Toplanan aylık aidat gelirleri giderlere yetmiyorsa; örneğin personel maaşı ödeniyorsa, yönetici cebinden mi ödeyecek? Zorunlu olarak aidata zam yapılacaktır" diyerek yönetimin aidata zam yapma hakkı olduğunu belirtti.

Aidat Zammı 2022 Cepleri Yaktı, Kira Solda Sıfır Kaldı! Yönetici Aidatı Artırabilir Mi?

APARTMANDA AİDAT ÖDENMEZSE NE OLUR, AİDAT ÖDEMEMEK TAHLİYE SEBEBİ SAYILIR MI?

Pek çok daire sakini kira rakamlarını aşan aidatlarını ödeyemez duruma gelirken Avukat Kısacık ödenmeyen aidat borcu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Ödemenizi bankaya yatırın. Elden öderseniz makbuz alın. Aidatı ödemezseniz, mal sahibiniz sizi dava edebilir. Tahliyenizi isteyebilir. Site yönetimi icra takibi başlatabilir" diyerek ödenmeyen aidat borcu olması durumunda hem icra takibi hem de tahliye davası açılabileceğini söyledi.

YÜKSEK AİDATA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Aidat zammına itiraz hakkı bulunduğu belirtilirken taşınmazın bağlı olduğu adresin yer aldığı Sulh Hukuk Mahkemesi üzerinden dava açılıyor. Ancak yönetim masrafları kanıtlıyorsa bu durumda ödeme yapılmasına devam edilmesi gerekiyor. Yine kişinin aidatın belirlendiği toplantıya katılarak karara imza atması durumunda itiraz hakkı bulunmuyor.