Ankara'da Metro Projeleri Konut Fiyatlarını Etkiliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının metro projeleri çalışmalarını hızlandırması nedeni ile Ankara'da konut fiyatları değişmeye başladı.
Ankara'da Metro Projeleri Konut Fiyatlarını Etkiliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının metro projeleri çalışmalarını hızlandırması nedeni ile Ankara'da konut fiyatları değişmeye başladı.

Üst düzey bürokratlara ev sahipliği yapan Ankara'da, İstanbul'a oranla daha düşük fiyatlardan arsa bulmak mümkün. Ankara'da üretilen nitelikli konutların metrekareleri; 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Markalı konut projelerinin dışında gelişen ulaşım projeleri de Ankara'nın gayrimenkul piyasasının hareketlenmesini sağlıyor.

Belediye tarafından hayata bir türlü geçirilemeyen metro projeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın projeye el koymasıyla hız kazandı.

Ankara'da yapılan 5 yeni metro hattında 56 durak bulunuyor. Dikimevi-Aşti, Kızılay-Batıkent, Kızılay-Koru, Batıkent-Törekent, Atatürk Kültür Merkezi-Şehitler arasında ulaşım sağlanıyor.

Ankara'da metro duraklarının olduğu bölgelerde 2011-2014-2017 yılları arasında yaşanılan gayrimenkul fiyatlarındaki değişiklikler ile ilgili yapılan çalışmalarda, Dikimevi-Aşti metro hattında en çok değerlenen metro durakları; Anadolu Bulvarı, Beşevler, Bahçelievler, Emek ve Aşti durakları oluyor. Ancak daha sonraki dönemlerde Dikimevi, Kurtuluş, Kolej, Kızılay, Demirtepe, Maltepe gibi az değer kazanmış durakların daha da değerleneceği düşünülüyor.

Kızılay-Batıkent metro hattında Kızılay, Sıhhiye, Akköprü, Macunköy, Batıkent durakları en fazla değerlenen duraklar arasında. Kızılay-Koru metro hattında Necatibey, Milli Kütüphane durakları da değer kazanan duraklar arasında yer alıyor. Batıkent-Törekent metro hattı ise değerlenmenin en az olduğu metro hattı oluyor.

Gayrimenkule değer katmada, kamu projeleri ve ulaşım projeleri rol oynuyor. Ankara'da bürokrat kesim, gayrimenkuldeki lüks konut talebinin artmasını sağlıyor.

Ankara piyasasının İstanbul kadar hareketli olmadığı belirtiliyor. Markalı projelerin, Çayyolu, İncek, Eskişehir Yolu gibi bölgelerde yer aldığı belirtiliyor. İstanbullu şirketlerin Ankara'ya akın etmesi nedeni ile yeni konutlara ihtiyacın arttığı ve fiyatların da yükseldiği vurgulanıyor. Bununla birlikte de Ankara'da yatırımların azaldığı belirtildi.

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, metroyu daha düşük gelire sahip olanların kullandığı ulaşım aracı olduğunu belirterek; “Metronun Ankara’da İstanbul’daki gibi bir kullanımı bulunmuyor. İstanbul’da beyaz yakalılar bile metro kullanırken, Ankara’da metro özellikle Çayyolu, İncek, Eskişehir Yolu üzerinde yaşayan yaşlılar tarafından kullanılıyor. Ankara’nın İstanbul’daki gibi yoğun bir trafik sorunu olmadığı için, metro markalı konutların satışını yükselten bir unsur değil. Ancak yine de Ankara’da metronun geçtiği bölgelerde mutlaka değerlenme olacaktır” açıklamasını yaptı.