Apartman Aidatı Cep Yaktı, Aidatlar Kirayı Bile Aştı! 4 Bin 500 TL Ödeyenler Var

Markalı konut projeleri yüksek aidat ücretleri ile yeniden tartışma konusu oldu. Bazı projelerde aidat ücreti kirayı bile ikiye katladı!
Apartman Aidatı Cep Yaktı, Aidatlar Kirayı Bile Aştı! 4 Bin 500 TL Ödeyenler Var

Özellikle de İstanbul'da sık sık tartışma konusu olan yüksek aidat ücretleri yapılan araştırma sonuçlarının açıklanması ile yeniden gündeme geldi. Son 7 aylık dönemde İstanbul'da aidat ücretleri yüzde 20 zamlandı.

Gelen zamların ardından 100 m2 bir dairede oturan kişilerin ödeyecekleri aidat tutarı 600 lira bandına ulaştı. Merkezi bölgelerde yer alan markalı konut projeleri için bu rakam en düşük bin lira ve en yüksek 4 bin 500 lira seviyesine kadar yükseldi.

EV ALMADAN ÖNCE MUTLAKA AİDAT TUTARINI SORUN!

Pek çok kişi ev alırken daha güvenli olması nedeni ile sitelerden ev almayı tercih ederken son dönemde yükselen site aidatları vatandaşın cebini yakmaya başladı. Özel bir gayrimenkul değerleme şirketi tarafından yayımlanan araştırma sonuçlarına göre bazı sitelerde aidat tutarı kirayı bile geride bıraktı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı yapmış olduğu açıklamasında “2019 yılına kıyasla 2020 yılında yüzde 27’lere varan artış yaşanırken tekil binalarda yüzde 10-15 oranında artışları görüyoruz. 2020 yılı Aralık ayından 2021 Temmuz ayına kadar geçen sürede ise genel olarak ortalama yüzde 20 oranında artış olduğu gözlemledik. İlçe bazında artışlar yüzde 15 ile yüzde 27 arasında değişiyor” diyerek büyük bir yükseliş yaşandığını söyledi.

Apartman Aidatı Cep Yaktı, Aidatlar Kirayı Bile Aştı! 4 Bin 500 TL Ödeyenler Var

İSTANBUL'DA AİDATI EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK İLÇELER HANGİLERİ?

İstanbul'un ilçelerin incelendiğinde en düşük aidat tutarı ödeyen ilçeler 100 liradan başlayan tutarlarla Fatih ilçesi olurken bu ilçeyi sırası ile 200 lira ile Silivri, 275 lira ile Çatalca, 300 lira ile Arnavutköy takip etti. İstanbul'da en pahalı aidat ise aylık 1.350 lira ile Beşiktaş oldu. Beşiktaş'ı sırası ile 1.255 lira ile Şişli, 650 lira ile Bakırköy, 631 lira ile Sarıyer, 600 lira ile Ataşehir ve Kağıthane ilçeleri izledi.

Sosyal donatıları ve sunulan özelliklere göre Beşiktaş'da bazı markalı konut projelerinde aylık adiat ücretleri 4 bin 500 liraya kadar çıkarken ev almak isteyen vatandaşlara öncesinde sonradan mağdur olmamak adına mutlaka aidat tutarı hakkında bilgi istemeleri yönünde tavsiye de bulunuldu.