Aralık Ayında Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu? TÜİK TEFE TÜFE 2021 Aralık Kira Artış Oranları

TÜİK 2021 Aralık ayı kira artış oranlarını açıkladı. TÜFE rakamlarına göre kira artışı yapılabilecek. Kiracılara kötü haber gecikmedi…
Aralık Ayında Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu? TÜİK  TEFE TÜFE 2021 Aralık Kira Artış Oranları

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren Aralık ayı kira artış oranları merak edilmeye devam ediyor. 2021 yılının son ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyat endekesi (TÜFE) baz alınarak kira artış oranları belirlendi.

Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından belli olan kira artış oranları, söz konusu rakamın üzerinde ev sahiplerinin yasal olarak zam yapması engellenmiş oldu. Kasım ayına ait enflasyon (TÜFE) yüzde 3,51 oranında artış gösterirken bu oran yıllık bazda yüzde 21,31 olarak gerçekleşti. Artan rakamlar sonrasında da kira artış oranları yükselmiş oldu.

Aralık 2021 Kira Zam Oranları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu rakamlara göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) kasım ayında yüzde 3,51 oranında ve yıllık düzeyde ise yüzde 21,31 olarak gerçekleşti. 2021 yılı kasım ayı için TÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 3,51, aynı ayın bir önceki yılına göre ise yüzde 19,82 oranında değişim yaşandı. 12 aylık ortalamasına göre ise yüzde 17,71 artış görülüyor.

TÜİK verilerinin açıklanmasının ardından kira artış zammının da en fazla ne kadar olabileceği belirlendi. Ev sahiplerinin kiracıları için en çok yüzde 17,71 oranında zam yapmaları öngörülüyor. Yasalara göre söz konusu oranın üzerinde ev sahiplerinin zam yapması mümkün değildir.

Yasal Sınırın Üstünde Zam Yapılamayacak

Ev sahiplerinin TÜİK tarafından açıklanan güncel TÜFE rakamları dışında kiralarda artış yapması mümkün değildir. 2021 Aralık ayı için yüzde 17,71 olarak hesaplanan kira artış oranı bu yılın son kira artış rakamı olarak belirlenmiş oldu.

TÜİK tarafından enflasyon (TÜFE) verilerinin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranları, Türkiye genelinde tüm ev sahiplerinin yapabilecekleri maksimum yasal kira zam oranını belirlemektedir. Örneğin, 1.000 TL kira için yüzde 17,71 güncel kira artış oranı uygulandığında ödenecek yeni tutar 177,1 TL zamla, 1.177,1 TL olacaktır. Aylık kira durumuna göre artış oranları da değişiklik göstermektedir.