Arapların Sapanca'daki Konutlara İlgisi Azaldı

Araplar tarafından büyük ilgi duyulan Sakarya Sapanca Gölü'ndeki villa fiyatlarının artması ile talep azaldı.
Arapların Sapanca'daki Konutlara İlgisi Azaldı

Araplar tarafından büyük ilgi duyulan Sakarya Sapanca Gölü'ndeki villa fiyatlarının artması ile talep azaldı.

Sakarya Sapanca'da, özellikle Arapların büyük ilgi gösterdiği Sapanca Gölü etrafında son 5 yıldır yapılan çalışmalarla birlikte büyük değişim yaşandı. Sadece göl kenarında, az sayıda yer alan yazlıklar, Arapların ilgi görmesi ile sayıları arttı ve tepelere kadar yükseldi.

Uzmanlar yapmış olduğu açıklamada, Arapların Sapanca Gölü çevresine ilgisinin azaldığını söyleyerek, bu durumun yatırım yapan firmaları zorladığını belirtti.

Araplar Konut Alımı Durdu

Ağaçlar içerisinde yer alan göl manzaralı lüks villaların fiyatları 200 bin dolardan başlayarak, 1 milyon dolara kadar yükseliyor. Bölgedeki emlakçılar, inşaatlar devam etse de Arapların konut alımının yavaşladığını söylüyor.

İlgi Azaldı

Sapanca Gölü etrafındaki ve tepelerdeki göl manzaralı villa fiyatlarının daha önceki dönemlerde gösterilen ilgiden kaynaklı artış gösterdiği ifade edildi. Emlakçılar, yeni yapılan villalara Türklerin ilgi göstermediğini belirtti.

Emlakçılar, fiyatların çok yükseldiğini ve Türklerin bu bölgede villa sahibi olmasının zorlaştığını belirtti. Bazı inşaat firmalarının villalara olan talebin azalmasından kaynaklı iflas ettiğini söyleyen emlakçı; “Eğer bölge kontrol altına alınmazsa daha büyük sıkıntılar yaşanabilir” olarak belirtti.

Bölgedeki inşaat firması yetkilileri, her ne kadar ilgi azalsa da Sapanca’nın yeşil doğası ve Sapanca gölü sebebiyle Araplar tarafından beğenildiğini anlattı.

Sapanca'nın tepe bölgelerinde, ağaçların yoğun olduğu alanda nasıl inşaat yapıldığı sorusuna inşaat yetkilisi; “Yaklaşık 150 yıl önce tepelerdeki arazilere tapu verilmiş. Yani ormanlık alanlar katledilmiyor. Çok ağaç olabilir ama buralar tapulu araziler. Belediye alanı imara açtıktan sonra verilen izinlere göre inşaatlar yapılıyor. Ormanlık alanlarda kesinlikle ağaç kesilmiyor. Eğer ağaç kesen olursa çok büyük cezalar veriliyor. Hapis cezası alanlar bile olabiliyor” cevabını verdi.

Geçmiş dönemlerde zengin Türklerin Sapanca'da yazlıklarının olduğunu belirten farklı bir gayrimenkul danışmanı, halen zengin ve Sapanca'ya yakın olan Türklerin villalarının olduğunu belirtti.

Villa sahiplerinin genelde İstanbul'un elit kesimlerinden olduğunu söyleyen gayrimenkul danışmanı; “Şu anda da zengin ve Sapanca’ya yakın olan Türklerin villaları var. Bunlar daha çok İstanbul’un elitleri. Ancak son 5 yıldır zengin Araplar bölgeye çok fazla yatırım yaptı. İşler yavaş gidiyor ama hala elit Arapların Sapanca’ya ilgisi hala devam ediyor” bilgisini paylaştı.