Atatürk Havalimanı 30 Ekim'de Yeni İstanbul Havalimanına Taşınmaya Başlayacak

İnşaatının yüzde 85'i tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor.
Atatürk Havalimanı 30 Ekim'de Yeni İstanbul Havalimanına Taşınmaya Başlayacak

İnşaatının yüzde 85'i tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. 29 Ekim 2018 günü Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında açılış töreni düzenlenecek olan havalimanı için NOTAM yayımlanarak resmi duyuruda bulunuldu.

Atatürk Havalimanı Ne Zaman Taşınıyor?

Yayımlanan yeni NOTAM ile beraber uluslararası havacılık sektörü Yeni İstanbul Havalimanı hakkında resmi olarak bilgilendirilmiş oldu. Açıklama ile uzun süredir merak edilen "Atatürk Havalimanı taşınması" hakkında merak edilen tarih sorusu da yanıtlanmış oldu.

NOTAM duyurusun göre uzun yıllar boyunca İstanbul'un uçuş trafiğinin merkezi olan Atatürk Havalimanı 29 Ekim itibari ile tarifeli uçuş trafiğine kapatılacak. Uçuşların sona ermesi ile beraber 30 - 31 Ekim tarihleri arasında Atatürk Havalimanı ile İstanbul Yeni Havalimanı arasında taşınma operasyonu başlatılacak.

Yeni Kodlar Belirlendi

Havacılık sektöründe kullanılan özel kodlar için de belirlemeler yapıldı. Buna göre 31 Ekim 2018 tarihinde saatler 00.00'ı gösterdiği anda (Türkiye Saati ile 03.00) Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA havalimanı kodlarının değişimi yapılacak ve yeni kodların kullanımına geçilecek. İşte Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından paylaşılan taşınma planı ve detayları;

1. Öncelikle üssü (base havalimanı) Atatürk Havalimanı olmayan havayolu kuruluşlarının ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarının durdurularak İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınması, (30 Ekim 2018 saat 03.00L-31 Ekim 23.59L arası)

2. THY dışındaki üssü (base havalimanı) Atatürk Havalimanı olan diğer havayolu kuruluşlarının ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarının durdurularak İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınması, (30 Ekim 2018 saat 19.00L-31 Ekim 2018 saat 18.59L arası)

3. THY ve TGS'nin de taşınması amacıyla 12 saatlik bir periyotta Atatürk Havalimanında tüm operasyonların durdurulması, İstanbul Yeni Havalimanından da operasyon gerçekleştirilmemesi, (31 Ekim 2018 saat 02.00L-13.59L arası)

4. İstanbul Yeni Havalimanının taşınma süresi boyunca tüm üs kullanıcılarının intikal seferlerine yukarıda belirtilen müşterek hava sahası kapasitesi dahilinde açık olması, 25 Ekim 2018 tarihi öncesinde İstanbul Yeni Havalimanına deneme uçuşları haricinde herhangi bir uçuş düzenlenmemesi,

5. Atatürk Havalimanında taşınma süresi boyunca bakım/onarım, üs taşıyıcıların müstakil kargo, Genel Havacılık, Hava Taksi, İş Uçuşları ve otoritenin uygun göreceği diğer uçuşların, belirlenmiş kapasite kriterleri çerçevesinde mümkün olduğunca gerçekleştirilmelerine imkan sağlanması, değerlendirmelerde taşınma sürecine etkisinin öncelikli olarak göz önünde bulundurulması,

6. 12 saat sonunda THY'nin ve TGS'nin İstanbul Yeni Havalimanında operasyonlarına başlaması, (31 Ekim 2018 saat 14.00L'den itibaren)

7. THY'nin ve TGS'nin operasyonlarına başlamasının 5 saat ardından THY dışındaki üssü (base havalimanı) Atatürk Havalimanı olan diğer havayolu kuruluşlarının ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının İstanbul Yeni Havalimanında operasyonlarına başlaması, (31 Ekim 2018 saat 19.00L'den itibaren)

8. Bu safhaların ardından da tüm havayolu kuruluşlarının operasyonlarına başlayarak İstanbul Yeni Havalimanının tam olarak faaliyete geçmesi (01 Kasım 2018 saat 00.01'den itibaren) planlanmaktadır. Konuya ilişkin olarak hava sahası kullanıcılarına gerekli yayınlar (NOTAM vb.) yeterli süre öncesinde yapılacaktır.01 Kasım 2018 tarihinden itibaren 2 (iki) hafta boyunca daha önce bildirildiği üzere saatlik kapasite 35 iniş, 35 kalkış toplam 70 uçuş olacağından, Kış 2018/9 Tarife Dönemi tarife planlama çalışmaları bu tarih ve kapasite değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.