Avrupa'da Konut Fiyatları Yükselişe Geçti

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan ülkeler içerisinde yapılan konut fiyatları araştırması verileri kamuoyu ile paylaşıldı.
Avrupa'da Konut Fiyatları Yükselişe Geçti

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan ülkeler içerisinde yapılan konut fiyatları araştırması verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklanan verilere göre Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde Avrupa Birliği ülkelerindeki konut fiyatlarının artış eğiliminde olduğu dikkat çekti. Özellikle de birliğin yeni üyelerinden biri olan İrlanda'da fiyatların rekor oranda arttığı görüldü.

Son Çeyrekte Yükseliş Yüzde 4,5 Oldu

Avrupa Birliği ülkeleri ortalaması alındığında 2017 yılının son çeyreğini kapsayan Ekim - Kasım - Aralık ayı dönemi boyunca konut fiyatları 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 4,5 oranında artış gösterdi. Açıklanan verilere göre konut fiyat endeksi verileri dikkate alındığında euro bölgesinde yaşanan artış aynı dönem için yüzde 4,2 ile sınırlı kaldı. Üçüncü çeyreğin verileri ile kıyaslandığında dördüncü çeyrekte yaşanan artış Euro bölgesinde yüzde 0,9 olarak ölçülürken Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise yüzde 0,7 olarak kayıtlara geçti.

Avrupa'da Konut Fiyatları Yükselişe Geçti

Konut Fiyatları En Fazla İrlanda'da Yükseldi

Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer alan İrlanda konut fiyatları açısından kıyaslandığında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke oldu. 2017 senesinin son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında İrlanda konut fiyatları yüzde 11,8 oranında artış gösterdi. Aynı dönem içerisinde Portekiz konut fiyatları yüzde 10 artarak bu ülkeyi ikinciliğe taşırken üçüncülük ise konut fiyatlarının yüzde 10 artış gösterdiği Slovenya'ya ait oldu. 2017 yılının son çeyreğinde konut fiyatlarının düştüğü tek Avrupa Birliği ülkesi ise yüzde 0,3 oranındaki gerileme ile İtalya oldu.

Almanya Konut Fiyatları Da Yükseldi

Avrupa'nın en büyük ekonomik güçlerinden biri olan Almaya'da da konut fiyatları yükseliş eğilimi gösterdi. Almanya'da konut fiyatları 2017 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın son çeyreğine oranla yüzde 3,7 oranında artış gösterirken 2017 yılının üçüncü çeyreğine oranla ise dördüncü çeyrekte yaşanan artış yüzde 1,6 olarak belirlendi. Kaynak: emlak365.com