Bakan Açıkladı: YİD Modeli İle Yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ne Zaman Devlete Geçiyor?

Bakan Açıkladı: YİD Modeli İle Yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ne Zaman Devlete Geçiyor?
Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yap İşlet Devret YİD modeli ile yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün devlete geçeceği tarihi açıkladı.

26 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Boğazının üçüncü köprüsü olarak sürücülere hizmet vermeye başlamıştı. Yapıldığı ve hizmete açıldığı tarihte geçiş garantisi verilen araç sayısı nedeni eleştirilere hedef olan köprü Yap İşlet Devret projesi olarak hayata geçirilmişti.

Projenin ne zaman devlete geçeceği merak konusu olurken o tarihte de sıklıkla araştırılmıştı. YİD projeleri hakkında yöneltilen eleştirileri yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu YİD'lerin süreli olduğunu ve sonunda devlete geçtiğini bir kere daha vurgulayarak bu projelere devam edeceklerini bir kere daha duyurdu.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ NE ZAMAN AÇILDI, HANGİ TARİHTE DEVLETE DEVREDİLECEK?

İstanbul Boğazı'nın 3. köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu YİD projesi ile yapılan ve 2016 senesinde resmi olarak kullanıma açılan köprünün 2026 senesinde devlete devredileceğini açıkladı. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu korona virüs salgını nedeni ile bazı projelerde beklenen geri dönüşleri alamadıklarını, bu sene itibari ile ise gelir akışının yeniden başladığını söyledi.

Yap İşlet Devret olarak yapılan ve Kamu Özel Sektör İşbirliği ile hayata geçirilen projelere devam edeceklerini belirten Bakan Karaismailoğlu "Özellikle Antalya-Alanya Otoyolu ihalesini hazırlıyoruz. Yaz aylarında YİD olarak ihalesini yapacağız. Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu Projesi'nin ihalesini de hazırlıyoruz. Fizibilitesi uygun projelerde YİD modelini kullanmaya devam edeceğiz" diyerek bu yaz döneminde yine YİD modeli ile iki otoyol projesini daha hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Emlak365.com