Bakan Kurum Açıkladı! TOKİ Üzerinden Ön Ödemeli "Konutta BES Sistemi Başlıyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum alt gelir grubu vatandaşları konut sahibi yapacak yeni bir konut sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı TOKİ ön ödemeli BES sistemi nedir?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dar gelirli ailelere TOKİ üzerinden ev sahibi olma müjdesi verdi.
Bakan Kurum Açıkladı! TOKİ Üzerinden Ön Ödemeli "Konutta BES Sistemi Başlıyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum alt gelir grubu vatandaşları konut sahibi yapacak yeni bir konut sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı TOKİ ön ödemeli BES sistemi nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dar gelirli ailelere TOKİ üzerinden ev sahibi olma müjdesi verdi.Bakan Kurum detaylarını önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri bir lansman çalışması ile duyurucaklarını belirterek sosyal konut üretimine ağırlık vereceklerini müjdeledi.Bakan Kurum "Ön Ödemeli Konut Sistemini Başlatacağız"Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Ön ödemeli bir süreç yürüteceğiz. Neticede TOKİ bugüne kadar konut sektörüyle alakalı alt gelir gurubuna hitap eden vatandaşlarımız için çok büyük projeler gerçekleştirdi. Bunu biraz daha ileriki süreç için düşünüyorum.Aileler çocukları için TOKİ'den bir sertifika alacaklar. Örneğin bireysel emekliliğe giriyoruz, diyoruz ki 'Bunu aldığımızda 10 sene sonra çocuğum için bir emeklilik süreci başlatıyorum.' TOKİ'de de bir ön ödemeli, ileriki süreçte konutu alacağı belli olduğu bir proje bu. Talep toplayacağız. Gelen talebe göre belli şehirlerimizde projeler yapacağız" dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 Yılında 20 Bin Adet Alt Gelir Grubu Konut Üretecek!Yıllık 50 bin konut üretme kapasite ile çalıştıklarını belirten Kurum "Neticede alt gelir ve orta grup vatandaşlarımıza da güzel projeler hazırlıyoruz. Bizim TOKİ ile Bakanlık olarak yapacağımız projelerin yüzde 60-70’i kentsel dönüşüm, yani yıllık 40-50 bin konut yapabilme kapasitesini düşünürsek eğer bunun yüzde 60'ı kentsel dönüşüm olacak.Geri kalan da alt gelir ve orta gelire hitap eden vatandaşların konut ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik projeler olacak." diyerek 20 bin konutun alt gelir grubu projelerine ayrıldığını söyledi. Yeni sistemde vatandaşın tasarrufa teşvik edilmesine ağırlık verilecek gibi görünüyor.TOKİ Alt Gelir Grubu Konut Projeleri İçin Arsa BelirleniyorBakan Kurum şu anda TOKİ'nin arsaları arasında karar verme aşamasında olduklarını söyleyerek belirlen arsalarda uygun projeleri hayata geçireceklerini belirterek Bugünden şartlarını da belirleyeceğiz. Bazı vatandaşımız 'Ben 5 yılda öderim. Bazısı 7, bazısı 10 yılda öderim.' diyecek. Ona göre teslim sürecinin de içinde olduğu bir sistem olacak." dedi.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"