Bakan Şimşek planı açıkladı! Fahiş kira ve ev fiyatlarına çözüm

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından artan konut ve kira fiyatlarına çözüm olarak izlenecek yollardan bahsedildi.
Bakan Şimşek planı açıkladı! Fahiş kira ve ev fiyatlarına çözüm

Son birkaç sene içerisinde artış gösteren konut ve kira fiyatlarına yönelik bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklama geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan önlemler ile konut fiyatlarının düşürülmesi amaçlanırken, bir diğer yandan da bu süreç içerisinde izlenecek olan yolları Bakan Şimşek açıkladı.

FAHİŞ FİYAT SORUNUNA KALICI ÇÖZÜM!

Yapılan çalışmalar ile kalıcı çözüm elde etmeyi amaçlayan Bakan Şimşek, "Tüketiciyi mağdur eden, piyasanın işleyişini ve rekabet ortamım bozan fiyat hareketleri zaman zaman meydana gelebilmekte ve hükümet olarak söz konusu aksaklıklara yönelik düzenlemeler yapmaktayız.

Kira artışlarının yüzde 25'i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi... Bu tür tedbirler geçici nitelikte olup piyasayı normal işleyişine doğru sevk etmeyi ve vatandaşlarımızı korumayı amaçlamaktadır. Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır." dedi.

ALINACAK OLAN ÖNLEMLER ENFLASYONU DA GERİLETECEK!

Konut fiyatlarının yanı sıra ekonomide çalışmaların yapılacağını duyuran Şimşek, "Vatandaşlarımızın refahını artıracak sürdürülebilir büyümenin yolu yatırım, istihdam ve verimliliği artırmaktan geçmektedir.

Yatırım ve istihdam artışı için öngörülebilirlik, güven ve makro finansal istikrarın varlığı önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilk aşamada fiyat istikrarı, finansal istikrar, cari denge ve bütçe disiplinine yönelik tedbirler alınmıştır.
Bunun yanı sıra bütçe dengesinin uluslararası kriterler seviyesinde seyretmesini sağlamak üzere kamu harcamaları rasyonelleştirilecek ve tasarruflar artırılacaktır. Kamu tasarruflarındaki artış cari dengeyi de destekleyecektir.

Katma değer ve verimlilik artışı sağlayacak kapsamlı yapısal reformlar, Orta Vadeli Programı ile açıklanmıştır. Uyguladığımız tüm politikalar ile mal ve hizmet piyasalarında dengesizliklerin azalacağını, finansal piyasalarda istikrarın pekişeceğini ve enflasyonun gerileyeceğini öngörüyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundu.