Bakan'dan 'Yapı Denetim Sistemi Değişiyor 2018' Duyurusu

Yapı denetim sistemini baştan sona değiştirecek olan yasal düzenleme için sona gelindi. Konu hakkında açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yasa teklifinin önümüzdeki günlerde meclise sevk edileceğini duyurdu. Yapılacak olan değişiklikler ile baştan aşağıya bir değişikliğe gidilecek, yapı denetim sistemi adeta sil baştan yazılacak. Amaç sistemin aksayan yanlarını düzeltmek ve sorunsuz olarak çalışmasını sağlamak. .
Bakan'dan 'Yapı Denetim Sistemi Değişiyor 2018' Duyurusu

Yapı denetim sistemini baştan sona değiştirecek olan yasal düzenleme için sona gelindi. Konu hakkında açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yasa teklifinin önümüzdeki günlerde meclise sevk edileceğini duyurdu. Yapılacak olan değişiklikler ile baştan aşağıya bir değişikliğe gidilecek, yapı denetim sistemi adeta sil baştan yazılacak. Amaç sistemin aksayan yanlarını düzeltmek ve sorunsuz olarak çalışmasını sağlamak.

Yapı Denetim Şirketleri İçin Yenilikler Getirilecek

Aslında oldukça başarılı bir şekilde işleyen sistemde yaşanan en büyük sorun yapı denetim şirketlerinin ücretlerini denetledikleri şirketlerden almaları gösteriliyor.

Bu da denetim şirketlerinin güvenirliği açısından büyük bir soru işareti oluşmasına neden oluyor. Bakan Özhaseki yapmış olduğu açıklamada bu sistemi değiştireceklerini, bir havuz sistemi oluşturacaklarını ve yapı denetim şirketlerinin bu havuzdan iş alacaklarını belirtti.

Denetimi Müteahhidin Bilmediği Şirket Yapacak

Kurulacak olan havuz hakkında bilgiler veren Bakan Özhaseki "Arsa sahibi karşısında müteahhide deniliyor ki, 'biz buna para vermeyiz, git sen anlaş. Bunun parasını sen öde.' O zaman müteahhit arkadaşlar gidip pazarlık edip bir firmayı kendilerini denetlemek için tutuyorlar. Nasıl olacak şimdi? Parayı siz vereceksiniz, parayı verdiğiniz grup gelip sizi denetleyecek. Bu bir sürü sıkıntıya sebebiyet veriyordu. Şimdi bu sistemi baştan sona değiştiriyoruz.

Ne yapıyoruz? Bizim için lisanslı olan, bu iş için yetkili olan firmalar belli. Bunlar zaten bizde var. Gerekirse yeni firmalar da ihdas ederiz. Elektronik bir ortamda sırayla, kimin bahtına kim düşerse, bilemediği bir grup denetimi yapacak. Bunun kendine has yeni standartlarını geliştirdik. Kanun hazırlığını yaptık, önümüzdeki günlerde Meclise girer, Meclisin çalışma takvimine göre çıkar inşallah." dedi.

Kurallara Uymayan Yapı Denetim Şirketleri Kapatılacak

Yapılacak olan yasal düzenlemeler ile beraber kurallara uymayan yapı denetim şirketleri üzerindeki baskı da arttırılacak. Buna göre yapı denetim şirketlerinin yapmış oldukları küçük hatalar ihtar cezaları ile geçiştirilecek ancak kötü niyetli yapılan yada binanın statiği ve deprem riski ile ilgili olarak yapılan hatalarda yüksek rakamlı para cezaları kesilecek ve hatta yapı denetim şirketinin kapatılması dahi sağlanacak.

Yeni Yapı Denetim Yasası Ne Zaman Çıkacak

Bakan Özhaseki yapmış olduğu açıklamada yasa taslağına son halinin verildiğini müjdeleyerek önümüzdeki hafta içerisinde yasanın onaylanmak üzere meclise sevk edileceğini söyledi. Meclisin çalışma takvimine göre en kısa sürede meclis gündemine taşınacak olan yasa taslağı onaylanarak uygulamaya alınacak gibi görünüyor. Kaynak: emlak365.com