Bakanlık resmen duyurdu! Kentsel Dönüşüm Başkanlığı yolda

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada kentsel dönüşüm sürecinden yakından takip etmesi amacı ile bir başkanlık kurulacağını ifade etti.
Bakanlık resmen duyurdu! Kentsel Dönüşüm Başkanlığı yolda

Katıldığı bir programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı yeni açıklamada İstanbul'u ve Türkiye'yi kentsel dönüşüm süreci açısından yönetmesi için başkanlık kurulacağı öğrenildi. Bu başkanlık hakkında merak edilen tüm detaylara da yer verildi.

SÜRECİ KISALTACAK HALE GETİRİYORUZ!

İstanbul depremi hakkında görüşmeler yaparak süreç için daha iyi neler yapılabilir diye büyükşehir ve ilçe başkanları ile bir araya gelen Özhaseki, "Birisi, 3'te 2 olarak çoğunluk kararı alıyoruz ama daha sonra planlama yapıp ruhsat aşamasına geçerken yüzde 100'ün muvafakatini istiyoruz. Büyük bir zorluk. Bunu yüzde 50+1'e çekmek istiyoruz. Daha sonra buna dayalı olarak ruhsatı alıp işe de başlayabilmek istiyoruz. Bir de Tebligat Kanunu bir engel. Tebligat Kanunu'nda da kolaylaştırma getirmek istiyoruz. e-Devlet üzerinden ilan, muhtarlıklara askı, evin üzerine ilan, bildirim gibi uygulamalarla süreci kısaltacak hale getiriyoruz." ifadeleri ile iyileştirmelerin yapılması gerektiğinden bahsetti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞI!

Bu çerçevede yapılan açıklamalara göre Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ile birlikte 3 farklı müdürlüğün, yalnızca bu süreci takip etmesi için görevlendirileceğini ifade eden Özhaseki, projeyi "Kentsel Dönüşüm Yasası'nı tüm Türkiye'ye şamil çıkarmaya gayret ediyoruz. Bunun için bir başkanlık kurmak istiyoruz. Başkanlığın altında 3 tane genel müdürlük olacak. Birincisi sadece İstanbul'u takip edecek, ikincisi Türkiye'yi takip edecek, üçüncü genel müdürlük de kaynak oluşturacak. Devletin Hazine arazileri var. Önce bunların planlanması lazım. Planlandıktan sonra fonksiyon yüklenmesi lazım ve bunların dışarıya halka açık bir şekilde arz edilmesi lazım. Bu satıldığında kaynak gelecek. Burada biriken bütçeyle siz kentsel dönüşümü takip edeceksiniz." diyerek anlattı.