Bakanlıktan Müteahhitlere Kötü Haber! Otel Yapıp Ev Diye Satıyorlardı

Bakanlıktan Müteahhitlere Kötü Haber! Otel Yapıp Ev Diye Satıyorlardı
Otel görünümlü rezidans daire yaparak satışlarını katlayan müteahhitlere Kültür ve Turizm Bakanlığı kötü haberi verdi. Turizm imarlı alanlara sağlanan fazla inşaat hakkı için yeni düzenleme!

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm imarlı alanlara sağlanan fazla inşaat hakkını kullanarak otel görünümlü rezidans inşa ederek haksız olarak milyonlarla liralık kazanç elde eden müteahhitlere kötü haberi verdi. Özellikle de Bodrum ve Çeşme gibi Türkiye'nin gözde tatil beldelerinde dönen rant oyunu bakanlığın attığı kritik adımla sona erdirildi.

Uyanık müteahhitlerin turistik bölgelerde devreye soktukları rant oyunu ile imar planlarında turizm tesis alanı olarak görünen arazilerde otel görünümlü büyük rezidans projeler yaptıkları belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yatırım belgesi alma başvurusuna onay alan müteahhitler sonrasında ise belediyeden otel inşaat ruhsatı alarak yapmış oldukları konutları rezidans daire olarak vatandaşa satıyordu.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YAZI GÖNDERDİ!

Son dönemde bu tip projelerin arttığının tespit edilmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy devreye girdi. Bakan Ersoy imar planında ve inşaat ruhsatında turistik tesis olarak görünen projelerdeki mevzuata aykırı kullanımlar için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bildirimde bulundu.

Bakan Ersoy imzası ile 27 Mart 2022 günü 81 ilin Valilikleri, Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Tapu Kadastro, Milli Emlak, Mekansal Planlama ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel müdürlüklerine gönderilen yazı ile turizm belgeli konaklama tesisi olarak görünen yapılara devre mülk, kat irtifakı ve kat mülkiyeti gibi hakların tesis edilmemesi talep edildi.

Bu alanların konut yapımına yönelik olarak kullanımı eleştirilirken bu şekilde haksız kazanç elde edildiğine dikkat çekildi. Gönderilen yazı ile turizm tesisi olarak inşa edilen yapıların daha sonra devre mülk, kat mülkiyeti veya kat irtifakına konu olamayacağına ilişkin tapu siciline bildirim yapılması talep edildi. Yine bu yapılara belediyeler tarafından yapı kullanım izin belgesi, yani iskan belgesi verilmemesi talep edildi.

Haber Kaynağı: Emlak365.com