Bankaların Ev Kredisi Kriterleri Nelerdir?

Bankalar bazen evin özel durumlarını da göz önünde bulundurabiliyorlar. Binanın yaşı,konumu, dairenin masrafa ihtiyacı olup olmaması gibi bazı kriterler zaman zaman kredi kararını etkilemekte.
Bankaların Ev Kredisi Kriterleri Nelerdir?

Bankalar bazen evin özel durumlarını da göz önünde bulundurabiliyorlar. Binanın yaşı,konumu, dairenin masrafa ihtiyacı olup olmaması gibi bazı kriterler zaman zaman kredi kararını etkilemekte.

Özellikle son yıllarda bankaların yaptığı cazip ev kredisi kampanyaları insanları ev satın alma konusunda daha istekli ve cesur davranmaya yöneltiyor. Cazip faiz oranları ve 20 yıla kadar uzayan vade seçenekleri insanlara ev sahibi olma fırsatları sunuyor. Konut satışı yapan kişi ve firmaların da işlerini kolaylaştıran bu sistemin elbette bazı koşulları var. Kredi kullanmak isteyenlerde bazı kriterler arandığı gibi kredi kullandırılmak istenen konutlarla ilgili de bazı özellikler aranıyor. Kısacası her tapuya bankalar kredi vermeyebiliyor. Peki hangi tapular krediye uygun?

Bankaların Ev Kredisi Kriterleri Nelerdir?

Kat İrtifakı Ya Da Kat Mülkiyeti


Eğer topraktan bir daire alınmak isteniyorsa bankaların ilk baktığı kriter kat irtifakı.Kat irtifakı kısaca arsa tapusunun daire tapuları şeklinde bölüştürülmesi. Bankalar bu şekilde verecekleri kredilerde bu işlemin sorunsuz şekilde tamamlanmasını istiyorlar. Daha sonraki süreçte ise kat mülkiyeti arayan bankalar iskanı alınmış olan daireler çok daha kolay kredi çıkarabiliyorlar. Krediye uygun olduğunu gösteren bu belgelere sahip bu dairenin üzerinde hiçbir şekilde ipotek, şerh ya da haczin de bulunmaması gerekiyor. Söz konusu daireye ilişkin bu belge ve bilgileri, dairenin bağlı bulunduğu belediyeden edinebilirsiniz.

Tapu Bilgilerinin Kontrolü


Tapuda yazan cadde, sokak adı, kapı numarası gibi tüm bilgiler, daireyi satın alacak kişi tarafından titizlikle kontrol edilmelidir. Herhangi bir tutarsızlık saptandığında öncelikle bu tutarsızlığın yanlışlıkla yapılıp yapılmadığı araştırılmalı, eğer bir yanlışlık varsa hemen düzeltilmelidir. Tutarsızlık bulunan tapularla ilgili bankalar kredi vermekten kesinlikle kaçınıyorlar. Bu bilgilerin doğru olması bankaların en önemli ön koşullarından birisi.

Eve Ait Özel Durumlar


Bankalar bazen evin özel durumlarını da göz önünde bulundurabiliyorlar. Binanın yaşı,konumu, dairenin masrafa ihtiyacı olup olmaması gibi bazı kriterler zaman zaman kredi kararını etkilemekte. Sonuçta bankalar, verilen kredinin ödenememesi durumunda dairenin verilen krediyi karşılayıp karşılamayacağına bakarak karar veriyorlar. Yani kısacası finansal bir risk alıyorlar. Bu riski de en aza indirmek için her dairenin her türlü özelliğini bilmeleri, incelemeleri, araştırmaları gerekiyor. Dolayısıyla dairenin özel koşulları da krediye uygunluk konusunda önemli kriterler arasında yer alıyor.