Bursa'da Kentsel Dönüşüm Emlak Fiyatlarını Arttırdı

Bursa'da kentsel dönüşüm projesi, il genelinde ev fiyatlarında artış yaşanmasına neden oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili açıklama yaptı.
Bursa'da Kentsel Dönüşüm Emlak Fiyatlarını Arttırdı

Bursa'da kentsel dönüşüm projesi, il genelinde ev fiyatlarında artış yaşanmasına neden oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili açıklama yaptı.

Bursa'da kentsel dönüşüm kapsamında evlerin yıkılmaya başlamasıyla, emlak sektörü hareketlendi. Dairesi kentsel dönüşüm projesine alınan mülk sahiplerine 800 liralık bir kira yardımı yapılıyor. Yapılan bu kira yardımı kiralık evlerin fiyatlarının artmasına neden oldu.

Kentsel Dönüşüm Projesinin Yoğun Olduğu İlçeler

Kentsel dönüşüm projesi en fazla Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım gibi ilçelerde yaşanıyor. Bu ilçelerde yapılan kentsel dönüşüm projesindeki siteler içerisinde 3+1 daire fiyatları 280 bin liradan başlayıp çok yüksek rakamlara kadar çıkabiliyor.

Yeni yapılmış metroya yakın olan lüx bir dairenin 2+1 fiyatı 410 bin lira olup, 3+1 daire fiyatı ise 500 bin liradan başlıyor. Nilüfer ilçesinde yen yapılan daire fiyatları 1.200 ile 1.400 lira arasında değişiyor. Ev kiraları ise 2.000 liralara kadar çıkıyor.

Bursa'da haziran ayından itibaren satılık konut fiyatları artış gösterdi. Konut fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı 1.875 lira seviyesine kadar çıktı. Bursa'da dairelerde; satılık konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 19'a yükselirken, kiralık konutta ise yüzde 14'e yükseldi.

Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde ise kira fiyatlarının 700 ile 900 lira arasında değiştiğini söyleyen Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, evi Kentsel dönüşüm projesi kapsamında olan konut sahipleri 2 yıl kirada oturacaklarını düşünerek hareket ediyor diyerek; “ Yapılan 800 liralık kira yardımını da hesap ederek ev sahibinin söylediği rakama razı oluyor. Genellikle arsa bulunmayan bölgelerde de fiyatlar yükseliyor. Konut fiyatlarının yükselişi böyle devam ederse kiracıları eylül ayında zor günler bekliyor. Okulların açılmasıyla birlikte kiralarda daha da büyük artışlar bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Kat Sayısı 20'ye Kadar Çıkacak

Tramvay hattı terminale kadar ulaşım sağlayacak. Uzanan bu terminal hattı ile birlikte İstanbul Yoluna 2,5 emsal artışı verildi. İstanbul Yolu’nda Gençosman’dan Küçükbalıklı Tüp Geçidi’ne kadar sağlı ve sollu olarak 250-300 metre derinliğe kadar 12-20 kat yüksekliğe sahip binalar yapılacak. Turizme hizmet edecek binalara 2,5 emsal artışı verilmesiyle bölgede kat sayısı 20'ye kadar yükselebilecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 160 hektarlık alanda gerçek anlamda kentsel dönüşümün sağlanması için meclisten karar çıktığını açıkladı. Yapılacak kentsel dönüşüm projelerinde bölgeye değer katacak yatırımlar için öncelikle otopark ve sosyal donatı alanlarının bulunmasını önemsediklerini belirtti.