Cepler Yandı: Kiralık Ev Fiyatlarında Zam Yüzde 60'a Fırladı!

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan fiyat artışı gündemi meşgul etmeye devam ederken süreçte bazı bölgelerde kiralık ev fiyatlarına gelen zam oranı yüzde 60'a ulaştı.
Cepler Yandı: Kiralık Ev Fiyatlarında Zam Yüzde 60'a Fırladı!

Kiralık ev fiyatları gelen zam yağmuru nedeni ile sosyal medyanın en çok konuşulan gündem maddeleri arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Özelikle de üniversite olan şehirlerde yapılan kira zamları büyük tepkilere neden olurken kiralık ev bulmak adeta imkansız hale geldi.

ERTELENEN DÜĞÜNLER, YÜZ YÜZE EĞİTİM, GÖÇ DALGASI!

Kiralık ev fiyatları giderek artmaya devam ederken konu hakkında açıklama yapan emlak sektörü temsilcileri yaşanan artışın en önemli nedeninin artan talebi karşılamakta yetersiz kalan kiralık konut stoku olarak gösterdi. Özellikle de koronavirüs salgını döneminde ertelenen düğünler ve uzaktan eğitim nedeni ile memleketlerine dönen öğrencilerin geri dönüşü kiralara fahiş zamların yapılmasına neden oldu.

Cepler Yandı: Kiralık Ev Fiyatlarında Zam Yüzde 60'a Fırladı!

NORMALLEŞME ADIMLARI KİRALIK EV FİYATLARINI VURDU

Alınan normalleşme kararları ile beraber eski normale dönüş sürecinin, yabancıların göç dalgası ve kentsel dönüşüm projeleri ile çakışmasıyla beraber Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Bursa başta olmak üzere pek çok büyük şehirde kiralık ev bulmak nerede ise imkansız hale geldi.

Yayımlanan 5 büyükşehirde Konut Kira Endeksi raporuna göre son 18 aylık dönemde yaşanan kira fiyat artışı yüzde 60 seviyesine ulaştı. Konut kiralarına en fazla zam gelen İl ve İlçe ise yüzde 63 oranında kira artışı yaşanan İzmir'in Güzelbahçe ilçesi oldu. Yüzde 57 oranında zam gören İstanbul Avcılar ikinci sırada yer alırken yüzde 50 oranında kira artışı yaşayan Antalya Keş, Kepez ile Ankara Kızılcahamam ilçesi ise 3. sırayı paylaştı.