Çevre Bakanı Murat Kurum Yangın Bölgesinde 1037 Konut İnşa Edileceğini Açıkladı

Türkiye'nin ana gündemi olan orman yangınları ile alakalı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulunarak son bilgileri paylaştı.
Çevre Bakanı Murat Kurum Yangın Bölgesinde 1037 Konut İnşa Edileceğini Açıkladı

Türkiye son bir haftalık süreçte orman yangınlarından etkilenen şehirlerden gelecek güzel haberleri bekliyor. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olmak üzere çok sayıda bakan bölhgede aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

Antalya'nın manavgat ilçesinde büyük tahribata neden olan yangına ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son bilgileri paylaştı. Bakan Murat Kurum hasar tespit çalışmalarının hızlı bir şekilde yapıldığını ve yeni inşa edilecek evler için de hızlı bir şekilde hareket edileceğini söyledi.

BAKAN MURAT KURUM SON BİLGİLERİ AÇIKLADI

Büyük bir yangın afeti ile karşı karşıya kalındığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yangının başladığı andan itibaren devletimiz tüm kurumlarıyla beraber yangın bölgelerine ivedilikle intikal etmiştir. Antalya'da toplam 48 mahallemiz yangından etlkilenmiştir. Tamamen boşaltmak zorunda kaldığımız mahallelerin sayısı ise 31'dir. 17 mahallemizde de kısmen zarar vardır.

Yangının meydana gelmesinden dolayı doğrudan etkilenen 670 vatandaşımızın 654'ünün tedavileri hastanelerde yapılarak taburcu edilmişlerdir. Şu anda tedavisi devam eden 9 vatandaşımız vardır.

Yangından etkilenen hayvanların tedavileri için de 70 veteriner hekimimiz 7/24 mesai esasıyla sahada aktif olarak görev yapmaktadırlar. Yine olumsuz etkilenen 59 vatandaşımız da yurtlara ve pansiyonlara yerleştirilmişlerdir.” dedi.

Çevre Bakanı Murat Kurum Yangın Bölgesinde 1037 Konut İnşa Edileceğini Açıkladı

47,5 MİLYON TL DESTEK AKTARILDI

Yangın nedeniyle meydana gelen büyük hasarlara da değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Orman yangını nedeniyle yapı hasarlarını tespit edebilmek amacıyla 300 kişilik ekibimiz can siperane bir şekilde çalışmaktadır. Antalya'ya şu ana kadar 47,5 Milyon TL tutarında bir destek aktardık. Zarar gördükleri tespit edilen 912 ailemize hemen 12 milyon 200 bin lira yardım yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

YANGIN BÖLGELERİ İMARA AÇILMAYACAK

Yangın ile tahrip olan alanların imara açılacağı iddiasına da cevap veren Bakan Murat Kurum, “Sit alanını, çevre koruma bölgesini ve orman alanını imar açmadık. Bu konuda özellikle hassasiyet gösteriyoruz. Bu yangından sonra da bu hassasiyetimiz değişmeyecek. Ne Antalya'da be Muğla'da ne Marmaris'te ne de Bodrum'da yangın alanları asla imara açılmayacaktır.” şeklinde belirtti.

1037 KONUT İNŞA EDİLECEK

Yangından olumsuz etkilenerek evlerini kaybeden vatandaşlara yönelik de bir açıklama yapan Bakan Murat Kurum, “Yangından etkilenen bölgelerde bazı vatandaşlarımızın evleri kullanılmaz hale geldi. Bunun tespitini hızlı bir şekilde yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu vatandaşlarımız için en geç gelecek yaz aylarında teslim edilecek şekilde 1037 konutu inşa edeceğiz.” dedi.