Çok Katlı Binalar Tarih Oluyor

Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı ile, çok katlı binaların yerini daha az katlı ve yatay yönde genişleyen yapılar alacak.
Çok Katlı Binalar Tarih Oluyor

Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı ile, çok katlı binaların yerini daha az katlı ve yatay yönde genişleyen yapılar alacak.

Ülkemizde modern şehirleşme anlamında yaşadığımız en büyük sıkıntılardan birisi olan ve tartışılan konuların başında yüksek binaların yapılmasından kaynaklanan dikey şehirleşme geliyor. Bu sorunun çözümü için ilgili kurumlar tarafından belediyelere sunulan “Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı”, yapının oturacağı taban alanının yüzde kırkını geçmemesi şartını kaldırarak arsa üzerinde dikine yüksek binalar yerine daha az katlı ve geniş binaların yapılmasına imkân verecek.

Çok Katlı Binalar Tarih OluyorMüteahhitler Memnun

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ni Temmuz ayında yayınlanmasının ardından açıklama yapan Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, özellikle bakanlığın yönetmeliğin uygulanması için üç aylık bir süre vermiş olmasının kendileri açısından önemli olduğunu belirtti. 20 Temmuz tarihinde düzenleyecekleri toplantı ile yeni yönetmeliğin avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceklerini ve yeni yönetmelik hakkında bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceğini tartışacaklarını belirten Necip Nasır, en büyük sıkıntının özellikle gelişmiş büyükşehirlerde imarlı arsa bulmak olduğunu ve yatay mimariye sahip yapılar için yeni imarlı arsalara ihtiyaç duyulacağını söyledi.Mevcut Projeler ve Yeni Yönetmeliği Konut Fiyatlarına Etkisi

Yönetmelik yayınlanmadan önce başlamış veya projelendirilmiş inşaatlar yeni yönetmelik kapsamında değerlendirilmeyecek ve eski yönetmeliğe göre aynı şekilde devam edecekler. Yeni yönetmelik Ekim ayından itibaren uygulanmaya başlayacak ve bu tarihten sonraki tüm yapılar yeni yönetmeliğin belirlediği kurallara uygun olarak yapılacak.

Çok Katlı Binalar Tarih Oluyor

Yeni yönetmeliğin konut fiyatları üzerinde nasıl bir etki yapacağı ise tam olarak bilinmiyor. Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır bu konuda; arsa fiyatlarının artmasında inşaat alanının etkisi olduğunu ve yeni yönetmelik ile arsa üzerinde daha geniş bir alanda inşaat yapılabilmesinin konut fiyatlarını arttıracağını tahmin ettiğini belirtti.

Bununla birlikte yeni yönetmelik yamaçlarda yapılan ve kot farkına sahip binalar, binalara takılan baz istasyonları ve inşaatlarda kazıya başlamak için kazı izin belgesi gibi yenilikler de barındırıyor.