Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıyor! Saraybosna Başçarşı Camisini Kim Yaptı?

Bosna Hersek ziyareti için Saraybosna'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada restore edilen Saraybosna Başçarşı Camisinin açılışını gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıyor! Saraybosna Başçarşı Camisini Kim Yaptı?

Resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada Türkiye tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Saraybosna Başçarşı Camisinin açılışını gerçekleştirdi. Resmi ziyaret Saray Bosna'da büyük sevinç yaratırken Saray Bosnalıların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yoğun sevgi gösterileri dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ÇOCUKLARIMIZI CAMİLERE DAHA ÇOK GETİRMELİYİZ!

Ziyareti kapsamında Saraybosna'da restore edilen Başçarşı Camisi için düzenlenen açılış törenine de katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yapmış olduğu konuşmasında "Camimiz kapsamlı bir restorasyon sonrasında geçen sene açılışa hazır hale getirildi. Caminin açılışını 21 Mart'ta Miraç Gecesi'nde yapmayı planlıyorduk. Koronavirüs nedeniyle ertelemek zorunda kaldık" diyerek açılışın neden geciktiğini açıkladı.

Çocukların ellerinden tutarak daha çok camilere getirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hanım kardeşlerimizin özellikle genç kızlarımızın burlardan daha fazla faydalanmasını sağlamalıyız. Gayrımüslim dostlarımızın buralarda çekinmeden gelmelerini temin etmeliyiz" diyerek emeği geçen kişilere teşekkürlerini sundu.

BAŞÇARŞI CAMİSİNİ KİM YAPTI?

Saray Bosna'nın simgelerinden biri olarak kabul edilen Başçarşı Cami 20 Mayıs 2015 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Türk basın mensuplarının meydanda toplanan kalabalık ile yapmış olduğu röportajlarda caminin restorasyonu nedeni ile yaşanan sevinç kameralara yansırken, Saray Bosnalılar restore edilen cami nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde Türkiye'ye teşekkürlerini sundular. Bosna Hersek ile Türkiye'nin iki kardeş ülke olduğu belirtilirken yapılan bu yardımın da her zaman hatırlanacağı ve saygı ile anılacağı dile getirilirken açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgi gösterileri ile meydandan uğurlandı.