Cumhurbaşkanı Kararına Mahkeme Engeli!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan acele kamulaştırma kararına mahkemeden durdurma kararı çıktı. Ayrıca karara itiraz yolu da kapatıldı.
Cumhurbaşkanı Kararına Mahkeme Engeli!

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde bulunan Rami Kışlası'nın bölgede yapılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında müzeye dönüştürülecek olması nedeniyle Başakşehir'de inşa edilen kuru gıda haline ulaşımın sağlanması amacıyla çevredeki bazı parseller için acele kamulaştırma kararı alınmıştı. Mahkeme, Cumhurbaşkanı kararının yürütmesini durdurdu.

YÜRÜTME DURDURULDU

Rami Kışlası'nın müze olarak düzenlenecek olması nedeniyle bölgedeki kuru gıda toptancısı esnaf için TOKİ tarafından Başakşehir Şahintepe Mahallesi'nde İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı inşa edilmişti.

Gıda halinin ulaşım sistemine bağlanması ve çevreyle bütünlük sağlayacak şekilde tamamlanması maksadıyla özel mülkiyete ait bazı taşınmazların TOKİ tarafından acele kamulaştırma kararı alınmış, karar 5 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanmıştı.

Ancak 300 hanede yaşayan 700 kişi durumdan mağdur olarak karara itiraz etti. Vatandaşlar kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için mahkemenin yolunu tuttu.

Cumhurbaşkanı Kararına Mahkeme Engeli!

HUKUKA UYGUN BULUNMADI

Danıştay 6. Dairesi, acele kamulaştırma kapsamında olan taşınmazın imar planlarında konut alanları içinde kaldığını, kamu hizmeti alanı özelliklerine sahip olmadığı ve tamamen özel kullanım alanında kaldığını aktardı.

Acele kamulaştırma kararı alınan ancak imar planlarına aykırı olduğu tespit edilen taşınmaz için kararın hukuka uygun bulunmadığı, uygulanması halinde güç ya da imkansız zararların meydana geleceğinin altı çizildi.

Danıştay, davacının acele kamulaştırma kararının yürütmesinin durdurulması talebini kabul etti. Bu kapsamda 5 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulmasına itiraz yolu kapalı olmak üzere karar verildi.