DASK'ın Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasına 35 İlden 76 Başvuru Geldi

DASK'ın Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasına 35 İlden 76 Başvuru Geldi
DASK tarafından Türkiye genelinde depreme dayanıklı binaların bilincinin artmasına yönelik olarak Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın dördüncüsünün düzenleneceği açıklandı.

DASK tarafından Türkiye genelinde depreme dayanıklı binaların bilincinin artmasına yönelik olarak Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın dördüncüsünün düzenleneceği açıklandı. Söz konusu yarışmaya ise 35 ilden 76 başvuru yapıldı.

6,7 ve 8 Mayıs 2019 tarihinde finalinin düzenleneceği DASK'ın Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı yarışmasına 36 ilde bulunan 51 üniversiteden 76 takım başvuru yaptı. Takımların arasında ise 24'ünün ön elemeyi geçerek finale kaldıkları belirtildi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından geleceğin inşaat mühendislerinin depreme dayanıklı bina tasarımları hakkında akademik bilgilerin pratikte uygulanması adına fırsat veriliyor. Ayrıca bununla beraber depremlere dayanıklı bina tasarımlarıyla beraber analizler ve model aşamalarında çalışılması adına yarışma düzenlenmekte. Bu yarışmaya ise 51 üniversiteden 76 takımın başvuru yaptığı açıklanırken ulaşılan şehirler ve üniversitelerin sayısının artırıldığı ifade edildi.

DASK'ın Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasına 35 İlden 76 Başvuru Geldi

Deprem mühendislikleri adına tek ve özel bir yarışma haline gelen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımları yarışmasına başvuru süreciyle alakalı olarak ön elemelerin tamamlandığı duyuruldu. Yarışmaya başvuru yapan 76 takımdan 24 takımı ise finale kalmayı başarmış durumda. İkinci aşamasına başlandılığı belirtilen yarışmaya 24 takım için DASK tarafından maket malzemelerinin gönderileceği belirtildi.

Takımların final zamanına kadar açıklanan teknik şartnamelerle beraber uygun şekilde bina maketleri hazırlayacaklar. Son aşamaları oluşturulan yarışmanın finali ise 6-7-8 Mayıs 2018 tarihinde Osmanlı Arşivleri Kağıthane binasında düzenleneceği ifade edildi. Fianlde bina maketlerinin şartnameye göre uygunluğu, deprem yüklerinin analiz edilmiş olmalarıyla beraber depremleri simule eden sarsma masası üzerindeki performansları ve fayda/maliyet oranlarının değerlendirmeye alınacağı ifade edildi.

Emlak365.com