Demir Cevheri Alev Aldı, Demir Fiyatları Uçtu! 8'lik İnşaat Demirinin Ton Fiyatı 15 Bin Liraya Dayandı

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş pek çok üründe olduğu gibi demir fiyatlarında da yükselişe neden oldu. Demir cevheri son 2 ayın rekorunu kırarken inşaat demiri ton fiyatı adeta alev aldı.
Demir Cevheri Alev Aldı, Demir Fiyatları Uçtu! 8'lik İnşaat Demirinin Ton Fiyatı 15 Bin Liraya Dayandı

Çin bankalarının vermiş oldukları ekonomik destekleri arttırmaları ve yıl sonuna yaklaşılırken Çinli çelik üretim tesislerinin üretimi arttırması ile beraber demir cevheri fiyatları alev aldı. Demir cevheri fiyatı son 2 ayın zirvesine tırmanırken iç piyasada dolar kurunun 17 TL seviyesinin üzerine çıkması ile beraber demirin ton fiyatı tarihi rekorunu kırdı.

Singapur piyasasında demir vadeli kontratları talep görünümünün daha da iyileşmesi ile beraber geride bıraktığımız Mayıs ayından itibaren en uzun haftalık yükseliş serisine ulaştı. 20 ayın sonunda Çin bankaları tarafından ilk kez borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi de demir cevheri fiyatları üzerinde yükseliş etkisi yarattı.

DEMİRİN TON FİYATI EL YAKIYOR! ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR'DE İNŞAAT DEMİRİ FİYATLARI KAÇ TL OLDU?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimlerinin ardından dolar kuru büyük bir hızla yükselişini sürdürürken döviz kurlarında yaşanan oynaklıktan inşaat sektörü olumsuz etkilenmeye devam ediyor. İnşaat malzemelerinin büyük bir bölümünün dolara endeksli olması nedeni ile maliyetlerde hızlı yükseliş yaşanıyor.

Demir Cevheri Alev Aldı, Demir Fiyatları Uçtu! 8'lik İnşaat Demirinin Ton Fiyatı 15 Bin Liraya Dayandı

Dolar kurunda yaşanan hızlı ve sert değişimler nedeni ile demir tüccarları artık saatlik değil anlık fiyat vermeye başlarken pek çok ilde demirin kamyona yüklenmesinin ardından yapılan tonaj ölçümü sonrasında anlık dolar kuru üzerinden fiyat belirlendiği belirtiliyor. 8'lik inşat demiri satış fiyatı İstanbul'da 14 bin 520 liraya ulaşarak 15 bin TL sınırına yaklaşırken Ankara'da 13 bin 800 TL ve İzmir'de ise 13 bin 850 TL oldu.