Demir Fiyatları Tapering Düşüşü İle Gerileyecek Mi, Fiyatlar Ne Olur?

Emtia piyasası varlık alımı azaltılması kararları ile 2013 senesinde düşüş göstermişti. Benzer bir senaryo yeniden gündemde. Demir fiyatları ne olur?
Demir Fiyatları Tapering Düşüşü İle Gerileyecek Mi, Fiyatlar Ne Olur?

İnşaat sektöründe büyük tartışmalara neden olan, müteahhitler ile demir ve çimento sektörünün temsilcilerini sık sık karşı karşıya getiren zam yağmurları hakkında yeni haberler gelmeye devam ediyor. Özellikle de demir fiyatları için yaşanan aşağı yönlü hareketlilik yüzleri güldürürken uluslararası emtia piyasasında da hareketli günler yaşanıyor.

Çin tarafından yapılan müdahaleler ve talebin azalması ile beraber yaşanan düşüş eğilimi hızlanırken uluslararası piyasalardan gelen yeni haber akışları da yaşanan düşüş eğilimini destekledi. Emtia fiyatlarında tapering düşüşü dalgası beklenmeye başlandı.

EMTİA FİYATLARINDA TAPERİNG DÜŞÜŞÜ GELİR Mİ?

Hatırlanacağı üzere 2013 senesinde uluslararası finans sektörüde tapering olarak adlandırılan varlık alımı azaltımı konusunda yaşanan tartışmaların başlaması ile beraber emtia endeksi 52 senenin en uzun düşüş serisi etkisine girmişti.

Bloomber HT tarafından yapılan habere göre Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yeniden varlık alımı tartışmalarına başlanması ile beraber emtialarda ikinci düşüş dalgası beklentisi oluştu.

Demir Fiyatları Tapering Düşüşü İle Gerileyecek Mi, Fiyatlar Ne Olur?

DEMİR FİYATLARI NE OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Düşen demir fiyatları sonrası gelen yoğun alım talepleri ile beraber iç piyasada demir fiyatlarında bir nebze yükseliş yaşanırken Ankara'da 8'lik inşaat demiri fiyatı bu yükseliş sonrasında 7 bin 120 lira seviyesini gördü. İstanbul'da 8'lik inşaat demiri fiyatı 7 bin 110 lira olurken İzmir'de ise 6 bin 965 liraya yükselidi.

Demir fiyatlarında yaşanan yükselişin düşen dolar kuru ve demir fiyatlarını alım fırsatı olarak değerlendirmek isteyen tüccarların yoğun talebinden kaynaklandığı belirtiliyor.