Döviz ve Emlak Sektörü İlişkisi 2018'de Neler Getirecek?

Türkiye’nin sergilediği gelişim ve güvenli imajının güçlenmesi, artan döviz kurlarının etkisi ile yabancı yatırımcılar Türkiye’yi konut yatırımını avantaj olarak görüyor.
Döviz ve Emlak Sektörü İlişkisi 2018'de Neler Getirecek?

Türkiye’nin sergilediği gelişim ve güvenli imajının güçlenmesi, artan döviz kurlarının etkisi ile yabancı yatırımcılar Türkiye’yi konut yatırımını avantaj olarak görüyor. Son zamanlarda Türkiye’de gayrimenkul satın alan ya da sektöre yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilerek sektöre canlılık kazandırılmak amaçlanıyor.

Döviz kuru bir ülkenin para biriminin yabancı para birimi karşısındaki değeridir. Ulusal paradaki artış veya düşüş enflasyonu etkilediğinden emlak piyasasını da etkilemektedir. Bilindiği üzere konut piyasası ekonominin içerisinde büyük bir paya sahiptir. Dövizdeki değişimlerin emlak piyasasının etkilemesinin en büyük nedeni ise döviz kurlarına endeksli olarak alınan inşaat malzemeleridir. Aynı zamanda terör ve dış siyaset gibi etkenler döviz kurlarında dalgalanmalara neden olmaktadır. Döviz kurundaki artış konut maliyetini arttırmakta ve maliyetlerin artması dolayısıyla konutların satış fiyatını arttırmaktadır. Son zamanlarda yerli müşterilere yapılan kampanyalarla sektöre hareket kazandırılmaya çalışılıyor. Türkiye’de hayata geçirilen birçok kalkınma projesi de yabancıların Türkiye’de konut piyasasına dikkat çekiyor.

Döviz ve Emlak Sektörü İlişkisi 2018'de Neler Getirecek?

Konut Fiyatları 2018 Yılında Nasıl Olacak?


Bir konut yapımında 2 etken birim bulunmaktadır. Bunlardan birincisi konutun yapılacağı yer yani arsadır. Günden güne gelişen inşaat sektörünün ve insanların yeni ve lüks konutlarda yaşama talepleri doğrultusunda son yıllarda arsa fiyatları büyük bir artış göstermiştir. 2018 yılında da arsa fiyatlarındaki bu artışın devam edeceği bekleniyor. Diğer etken birimimiz ise inşaat maliyetleri, konutlarda kullanılan ithal malzemelerin maliyetleri de döviz kurlarının artışıyla orantılı olarak artış göstermektedir. Bu artışlar da konut fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. 2018 yılında bu artışın devam etmesi beklenmektedir. Toplu konut projelerini yürüten birçok firma konut satışlarını arttırmak için çeşitli kampanyalar yürütmekteler. Konut kredilerinin faiz oranları yüksek olmasına karşın faiz oranları düştüğünde kredilerin yapılandırılabilmesi konusu konut almak isteyenleri cesaretlendirmektedir.

Yabancı Yatırımcıların Sektöre Olan Katkısı


Geçmiş yıllara bakarak konut fiyatlarının artış hızının düşmesi ve kentsel dönüşüm projelerinin artması sektörü canlandırmaya başladı. Yabancı satışına teşvik etmek için düzenlenen fuarlar sayesinde yabancı yatırımcıların gayrimenkul piyasasına katılması beklemektedir. Türkiye’nin sergilediği gelişim ve güvenli imajının güçlenmesi, artan döviz kurlarının etkisi ile yabancı yatırımcılar Türkiye’yi konut yatırımını avantaj olarak görüyor. Son zamanlarda Türkiye’de gayrimenkul satın alan ya da sektöre yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilerek sektöre canlılık kazandırılmak amaçlanıyor. Bu durum yabancı yatırımcıların konut piyasasında ön plana geçmesini sağlıyor.