Dünyanın En Saçma Binası Kahramanmaraş İl Özel İdare İş Merkezi Binası Yıkıldı

Dünyanın En Saçma Binası Kahramanmaraş İl Özel İdare İş Merkezi Binası Yıkıldı
Arama motorlarına dünyanın en saçma binası yazıldığında çıkan ilk arama sonucu olan Kahramanmaraş İl Özel İdare İş Merkezi Binası tamamen yıkıldı.

Kahramanmaraş İl Özel İdare İş Merkezi Binası için verilen yıkım kararı hayata geçirildi. İlk olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 senesinde hakkında yıkılmasına karar verilen bina için ilk yıkım çalışmalarına 6 ay önce başlanmıştı.

6 ay önce başlatılan çalışmalarda ilk olarak eski adliye binasının yıkımı tamamlanmış, sonrasında sonra eski emniyet müdürlüğünün bazı birimlerinin içinde bulunduğu binalarda yıkımlar yapılmıştı. Son olarak ise dünyanın en saçma binası olarak arama motorlarında çıkan İl Özel İdare İş Merkezi binasının yıkımına başlanmıştı.

DÜNYANIN EN SAÇMA BİNASI TARİHE KARIŞTI!

Sahip olduğu yüksekliği nedeni ile Kahramanmaraş'ın her yerinden görünen, bu nedenle şehirde yaşayan herkesin ortak buluşma yeri olarak kullandığı Kahramanmaraş İl Özel İdare İş Merkezi Binası tamamen yıkıldı. Binanın yıkımı sonucunda ortaya çıkan moloz üzerinden belediye bütçesine 6 milyon 600 bin liralık katkı sağlanmış oldu.

Dünyanın En Saçma Binası Kahramanmaraş İl Özel İdare İş Merkezi Binası Yıkıldı

Binanın yıkım çalışmaları tamamlanırken geriye sadece bir moloz yığını kalırken iş makineleri bugün itibari ile moloz yığınlarını da tamamen kaldırdı. Yıkımı tamamlanan bina 1994 senesinde yapılmıştı. Söz konusu binanın olduğu alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

Yeni hayata geçirilecek olan projede 4 dönüm alan üzerinde 25 yapı ve 300 bağımsız bölüm inşa edilecek. Proje sayesinde bölgede yaşanan park sorunu büyük oranda çözülmüş olacak. Yeni proje Kahramanmaraşlılar tarafından tam not almayı başardı.