Ege Depremi Emlak Fiyatlarını Arttırdı

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, depremlerden sonra zemini sağlam ilçelerde yer alan konutların fiyatında yüzde 5 ile 10 arasında artış yaşandığını belirtti.
Ege Depremi Emlak Fiyatlarını Arttırdı

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, depremlerden sonra zemini sağlam ilçelerde yer alan konutların fiyatında yüzde 5 ile 10 arasında artış yaşandığını belirtti.

Ege Denizi'nde son zamanlarda yaşanan deprem, emlak piyasasında da hareketliliğe neden oldu.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, Ege'de meydana gelen depremlerden sonra zemini sağlam ilçelerde yer alan konutların fiyatında yüzde 5 ile 10 arasında artış yaşandığını belirtti.

Emlak fiyatlarına depremin etkisi genellikle yaşandığını belirten Mesut Güleroğlu, deprem yaşanılan bölgelerde, deprem sonrası emlak satışlarının durduğunu söyleyerek; Bodrum'da da böyle bir şeyin olması bekleniyor. Depremin ardından Bodrum'da yaşamak istemeyen, o bölgeden ayrılmak isteyen daha güvenli yerlere gitmek isteyenler mülklerini satışa çıkarıyor. Çok satan olup alan olmayınca fiyatlar aşağı düşüyor. Talebin olmayışı arzın fiyatını düşürmüş oluyor" açıklamasını yaptı.

Emlak Fiyatları Yüzde 5 ile yüzde 10 Artıyor

Ege bölgesinde son zamanlarda sıkça yaşanılan depremlerin ardından,İzmirin'de deprem bölgesi olduğunu belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, daha güvenli yerlerin tercih edildiğini belirterek; ''İzmir'de de Atatürk Mahallesi, Evka 2 ve civarı, Hatay, Yeşilyurt, Buca'nın bir kısmı deprem açısından daha güvenli yerler oldukları için tercih ediliyor. Bu nedenle de depremler sonrasında buradaki gayrimenkullerin fiyatları yüzde 5- yüzde 10 artıyor” şeklinde konuştu.

Deprem Yönetmeliğine Uygun Yapılar

Yaşanan depremlerden sonra yeni binaların deprem yönetmeliğine uygun yapıldığı taktirde çok fazla sorunla karşılaşılmayacağını belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, gayrimenkül sektörünün her zaman kazandıran yatırım şekli olduğunu vurgulayarak;"Gayrimenkul her zaman kazandıran yatırımdır. Yastık altında altını bulunan gayrimenkule yönelsin. Şu anda yüksek olan mevduat faizlerinin düşüşe geçeceğini öngörüyoruz. Bu durağan giden dönemi yatırımcının iyi değerlendirmesini öneriyoruz" açıklamasını yaptı.