Emlakçılar Dikkat: Emlak Yetki Belgesi Muafiyet Süresi Doluyor!

Emlakçılar Dikkat: Emlak Yetki Belgesi Muafiyet Süresi Doluyor!
Emlakçılık yapmak isteyen kişilere getirilen zorunlu yetki belgesi için muafiyet süresi doluyor. Taşınmaz ticareti yetki belgesi son tarih haberimizde!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik değişikliği yapılmış, yetki belgesi muafiyeti için süre uzatılmıştı. Emlak sektörüne bir çeki düzen getirmek, emlakçılık mesleği için yeni sınırları belirlemek ve yaşanan mağduriyetlere son vermek adına getirilen düzenlemede geri sayım başladı.

Emlakçılık yapmak isteyen kişilere yönelik olarak getirilen yetki belgesi zorunluluğu ile her önüne gelenin emlakçı olması yasaklanmış, sadece belirli kriterleri taşıyan kişilerin emlak ofisi açması ve emlakçılık yapmasına izin verilmişti. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sonrasında yönetmelik hayata geçirilmiş, ancak gelen yoğun talep üzerine belirli muafiyet süresi uzatılmıştı.

TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ SON TARİH NE ZAMAN DOLUYOR, YETKİ BELGESİ MUAFİYET HAKKI HANGİ TARİHTE BİTECEK?

Konu hakkında açıklama yapan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı "Emlak işletmelerine yetki belgesi almaları için Bakanlık tarafından muafiyet hakkı tanınmıştı. Ticaret Bakanlığı tarafından tanınan bu muafiyetler 31 Temmuz 2021 tarihi itibari ile sona erecek. 14 Ekim 2020 tarihi itibari ile taşınmaz ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletme ve sözleşmeli işletmeler adına 31 Temmuz’a kadar yapılan yetki belgesi başvurularında deneyim şartı aranmayacak.

14 Ekim 2020 tarihi itibari ile ise eğitim sertifikalarının yüklenmesi için 2021 yıl sonuna kadar süre tanınmış oldu. Yani bu belgeler 31 Aralık 2021 tarihine kadar yüklenebilecek. Ancak 31 Temmuz tarihi itibari ile bu süre dolacağı için ne yazık ki bu tarihten sonra başvuru yapan kişiler verilen bu muafiyet hakkından yararlanamayacak" diyerek son başvuru tarihini hatırlattı.

Emlakçılar Dikkat: Emlak Yetki Belgesi Muafiyet Süresi Doluyor!

KİMLER YETKİ BELGESİ ALABİLİR, EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuru şartları hakkında da bilgi veren Özelmacıklı "“Son düzenlemede yetki belgesi almak için istenen lise şartı da kaldırılmıştı. Yani ilköğretim mezunları da yetki belgesi alabiliyor. 14 Ekim 2020’den sonra yetki belgesi başvurusunda bulunan bu kişiler için Sorumlu Emlak Danışmanı mesleki yeterlilik belgesi, deneyim şartı ve 100 saatlik eğitim şartı bulunuyor” diyerek bu kriterleri taşıyan kişilerin başvuruda bulunarak yetki belgesi alabileceklerini dile getirdi. Süre dolmasına rağmen başvurusunu yapmayan ve sürecini tamamlamayan emlak ofisleri ve emlakçılar emlakçılık yapamayacaklar.