Esenlerde'de Kentsel Dönüşüm Son Dakika Gelişmeleri

İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri olan Esenler'de kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.
Esenlerde'de Kentsel Dönüşüm Son Dakika Gelişmeleri

İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri olan Esenler'de kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Esenler kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmalarını sürdürürken kentsel dönüşüme alınan mahalleler için de hummalı bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Hem son derece büyük bir ilçe olması hem de müteahhitler ile taşınmaz sahiplerinin bir türlü ortak bir zeminde buluşamaması nedeni ile kentsel dönüşüm sorunlarının en yoğun yaşandığı ilçelerin başında Esenler yer alıyor.

Esenlerde'de Kentsel Dönüşüm Son Dakika Gelişmeleri100 Bin Konutun Acil Olarak Yenilenmesi Gerekiyor

Esenler kentsel dönüşüm projeleri kapsamında çıkarılan risk haritasına göre ilçede yenilenmesi gereken 98 bin 981 adet konutun yıkılarak yenilenmesi gerekiyor. Bu konutlardan şimdiye kadar 43 bin tanesinin yıkımı gerçekleştirildi. Geriye kalan konutların ise çok acil olarak yıkılarak kentsel dönüşüme alınması gerekiyor. Esenler Belediyesi kentsel dönüşüm projelerinde en çok imar artışı yaşanmadan kentsel dönüşümü tamamlamaya dikkat ederken bu nedenle bir an önce faizsiz kentsel dönüşüm desteği çıkarılmasını istiyor.

Esenlerde'de Kentsel Dönüşüm Son Dakika GelişmeleriKİPTAŞ Esenler Projesi İle Yeni Bir Esenler İnşa Edilecek

Ömür İstanbul Esenler ile oldukça büyük bir projeye imza atan Esenler Belediyesi bu sayede kentsel dönüşümü de büyük oranda kolaylamış oldu. Projenin temellerinin atılması ile beraber Esenler Turgut Reis Mahallesi, Tuna Mahallesi, Oruç Reis Mahallesi ve Çiftehavuzlar Mahallesi sınırlarında yıkımlar başladı. Yıkılan konutlar projeye uygun şekilde ilerlenebilirse 2023 yılı itibari ile hak sahiplerine teslim edilmeye başlanacak.Esenler'de Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Tamamlanacak

Büyük İstanbul Depremi için uzmanlar henüz kesin bir tarih belirlememiş olsalar da depremin büyük bir ihtimalle önümüzdeki 10 sene içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük bir hızla başlaması ve bitirilmesi gerekiyor. Esenler kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir bölümünün 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.

Ancak hala hak sahipleri ile anlaşmanın sağlanamadığı bazı bölgelerde kentsel dönüşüm başlamadığı için ne yazık ki yıkımların yapılmadığı ya da yıkım yapılmasına rağmen inşaatların başlamadığı bölgeler bulunuyor. Bu bölgelerde ise çalışmalara büyük bir hızla başlanması artık zorunlu bir hale gelmiş durumda.

Esenlerde'de Kentsel Dönüşüm Son Dakika Gelişmeleri

Çalışmalar tüm hızı ile devam ederken Esenler Belediyesi kentsel dönüşümde son dakika gelişmelerini kendi internet sitesi üzerinden duyurmaya devam ediyor. Belediye kentsel dönüşüme son derece önem verirken bu alanda çok sayıda ödül almasını sağlayan oldukça başarılı çalışmaları da bulunuyor. Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmalarının direkt can güvenliğinin korunması açısından yapıldığının konut sahiplerine doğru bir şekilde anlatılması ve müteahhitlerin bu konuyu bir rant kapısına çevirmemesi çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından büyük önem taşıyor.