Eşinizin Kredi Notu Sizin Kredi Alımınızı Etkiliyor

Eşinizin ya da hane halkının kredi notu ve gelir durumu, sizin kredi durumunuzu da etkiliyor. Ev almak isteyen vatandaşlar, bankaların sunduğu kredi imkanından yararlanarak ev sahibi olma fırsatı kazanıyor. Fakat bankalardan kredi almak düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Kredi almak için bankaların istedikleri şartlara sahip olmak gerekiyor. Bankaların sizlere verdiği kredi notunuzun da yüksek olması şartı ile bankalardan kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Peki eşinizin kredi notu sizin kr
Eşinizin Kredi Notu Sizin Kredi Alımınızı Etkiliyor

Eşinizin ya da hane halkının kredi notu ve gelir durumu, sizin kredi durumunuzu da etkiliyor.

Ev almak isteyen vatandaşlar, bankaların sunduğu kredi imkanından yararlanarak ev sahibi olma fırsatı kazanıyor. Fakat bankalardan kredi almak düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor.

Kredi almak için bankaların istedikleri şartlara sahip olmak gerekiyor. Bankaların sizlere verdiği kredi notunuzun da yüksek olması şartı ile bankalardan kredi almaya hak kazanıyorsunuz.

Peki eşinizin kredi notu sizin kredi almanızı etkiliyor mu?

Eşinizin ya da hane halkının kredi notu ve gelir durumunun önemi, çekmek istediğiniz kredi türü ve tutarına göre değişiklik gösterebilir. Konut kredisi gibi yüksek meblağlarda almak istediğiniz kredilerde bankalar eşinizin de sicil durumuna bakar.

Eşiniz Yasal Takipteyse Kredi Alamazsınız

Eşinizin veya hane halkının siciline bakmasının nedeni, hanenin ortak gelirini belirlemek ve talep edilen kredi tutarına istinaden ödenecek aylık taksitlerin ödenip ödenemeyeceğini belirlemek içindir.

Eğer eşiniz yasal takipte ise bu durum sizin kredi almanızı da zorlaştıran bir durum olarak karşınıza çıkacaktır. Eşinizin yasal takipte olması sizin de kredi çekme ihtimalinizi oldukça düşürecektir. Bu durumda yalnızca düşük tutarlı ihtiyaç kredisi alma ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Eşinizin Kredi Notu Düşükse

Eşiniz yasal takipte değil fakat kredi notu düşük ise, bu durumda banka, eşinizin kredi geçmişini inceler. Eğer hane geliri ve başvuru yapan kişinin kredi notu yüksekse kredi çıkma ihtimali yüksektir. Ancak gelir durumu talep edilen tutara göre düşükse ve hem eşin hem de başvuru yapanın kredi notu düşükse kredi çıkma ihtimali de düşük olacaktır.

Hane Halkının Kredi Notu

Eğer hane halkındaki diğer bireylerin gelir durumu ve kredi notu yüksekse bu, kredi çekme ihtimalinizi yükseltecektir. Hane halkındaki bireylerin gelir durumu da kredi notu da düşükse bu, başvurunuzun değerlendirilmesi sürecinde olumsuz sonuçlanabilir.

Bu durum avantajlı olduğu kadar, dezavantajlı da olabilir.