ESTA, 5 Proje ile Türkiye'ye Dönüyor

ESTA, 5 Proje ile Türkiye'ye Dönüyor
Rusya'da Bahattin Demirbilek tarafından 2006 yılında kurulan Esta Construction 1 milyar dolarlık 5 proje ile Türkiye'ye giriş yaptı.

Rusya'da Bahattin Demirbilek tarafından 2006 yılında kurulan Esta Construction 1 milyar dolarlık 5 proje ile Türkiye'ye giriş yaptı.

Esta Construction 5 gayrimenkul projesi ile birlikte Türkiye'ye giriş yaptı. Projelerden 4 tanesi İstanbul 1 tanesi ise Marmaris'te yapılacak.

ESTA Construction, 2006 yılında Rusya'da Bahattin Demirbilek tarafından kuruldu. Çoğunlukla Rusya'da taahhüt projeleri yapan firma Türkiye pazarına 5 proje ile giriş yaptı. 1 milyar doları aşan 5 proje; Acıbadem, Beyoğlu, Basınekspres, Bahçelievler ve Marmaris’te gerçekleştirilecek. Üç projenin 2019 yılında teslim edileceği planlanıyor.

Dış cephesi ikonik olan binalar yapmayacağını bunun yerine rahatlıkla yaşanabilecek kullanışlı binalar yapacağını söyleyen ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, Türkiye'de metrekare fiyatının 5 bin doların üzerinde olan projelerin satışının zor olduğunu vurguladı.

ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek:

“Bizim projelerde ise metrekare fiyatları 5 bin TL ile 15 bin TL arasında olacak. Ama ağırlık 5 bin TL’lerde olacak. Doğru yerde doğru proje yaptığınızda o proje satılır. Ayrıca, Türkiye’de ofis projesi düşünmüyoruz ancak kamu özel sektör işbirliğiyle yapılan şehir hastaneleri ile ilgileniyoruz"

Körfez Ülkelerinde Pazarlara Amerikan Firmaları Hakim

Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinde, pazara Amerikan müşavirlik firmalarının hakim olduğunu söyleyen Bahattin Demirbilek, bu firmaların müteahhitlik işlerinin Hintlilere verildiğini söyledi. Bu nedenden dolayı Türk firmaları bu pazarlarda üst yapı işlerinin alamadığını belirterek; "Ancak Katar’a ambargo sürecinden verdiğimiz destekten dolayı Türk firmalarına yeşil ışık yaktı. Bundan dolayı Amerikalı müşavirlik firmalarını devreden çıkarıp bizimle iş yapacağına inanıyoruz. Katar’ın açılması bizim için iyi olacak” dedi.

Geliştirilecek Projelerden 1 Tanesi de Acıbadem

Esta Gayrimenkul Genel Müdürü Alper Tüfekçi, özellikle stoğun olmadığı ve talebin yüksek olduğu bölgeleri seçtiklerini anlattı. Çalışma yaptıkları projelerden bir tanesinin de Acıbadem'de olduğunu bildiren Alper Tüfekçi: “Arsa yatırımı yaptıktan sonra 1.5 yıl boyunca da projeler için çalışmalar yaptık. Dünyaca ünlü mimarlarla projeleri tasarladık. Projeleri oluşturduktan sonra arsaya karar verdik. 30 dönüm alan üzerinde yapılacak projemiz Emlak Konut ve TOKİ ortaklığıyla hayata geçirilecek. 909 bağımsız ünitenin olduğu projede 1.5-2 milyar TL’ye mal olacak” açıklamasını yaptı.

Şirketin Adı Neden ESTA?

A ve E başlayıp aralarında da S harf bulunan kelimelerin akılda daha çok kaldığını söyleyen Bahattin Demirbilek, şirketin adının bu nedenden dolayı Esta olduğunu bildirdi.

Engineering News Record (ENR) sıralamasında bir önceki yıla göre 13 basamak daha yükselerek, dünyanın en büyük 174. inşaat şirketi konumunda olduğunu belirtti. Yalnızca üst yapı çalışmaları esas alındığında da dünyanın en önde gelen inşaat şirketleri arasında yer alıyor.

10 bin kişiye istihdam sağlayan ESTA'nın Rusya'da üç, Kazakistan, Bahreyn ve Türkiye’de birer ofisi bulunuyor. ESTA Construction, 2015 yılını 330 milyon dolar ciro ile kapattı.

Amos Antik City Adında Yarımada Satın Aldı

Bahattin Demirbilek, 5 yıl sonra Türkiye'nin fiziki açıdan daha iyi bir konuma geleceğini, yapılan yatırımlar ile gerçekleşeceğini söyledi. İstanbul'un dışında Marmaris'te yarımada satın aldığını dile getiren Bahhattin Demirbilek, Amos Antik City adıyla bilinen yarım adayı Rusya parlamentosunda yer alan bir milletvekilinden satın aldığını ve burada butik bir otel yapacaklarını belirtti.