Ev Sahipleri De Kiracı Oldu, Kiracılar Çifte Kira Ödemeye Başladı! Aidat Zammı 2022 Kirayı Solladı

Ev Sahipleri De Kiracı Oldu, Kiracılar Çifte Kira Ödemeye Başladı! Aidat Zammı 2022 Kirayı Solladı
Tüm birikimini harcayarak kiradan kurtulmak için ev sahibi olan site sakinleri ve sitede oturan kiracılar aidat zamları ile mücadele ediyor. Asgari ücret, elektrik ve doğalgaz zammı siteleri vurdu!

2022 yılı zamlarla başlarken asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam, 1 Ocak tarihi itibari ile doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yapılan rekor zamlar site yönetimlerini de vurdu. İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde sitelerde ve apartmanlara aidat krizi yaşanmaya başladı. Tüm birikimini kiradan kurtulmak için harcayarak ev sahibi olan kişiler aidat zamları sonrasında yeniden kira ödemeye başlar gibi aylık yüksek aidatlar ödemeye başlarken kiracılar da nerede ise çifte kira ödemeye başlamıştı.

Pek çok sitede ev sahipleri ve kiracılar yüksek zamları protesto etmek amacı ile gösteriler yaparken Türkiye genelinde Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere özellikle büyük şehirlerde yapılan aidat zamları nedeni ile dava sayılarında da artış yaşanmıştı. Peki, aidat zam oranı 2022 ne kadar, aidata zam nasıl belirlenir, yönetici zam yapabilir mi, yüksek aidat nereye şikâyet edilir?

AİDAT ZAM ORANI 2022!

Çok katlı binalarda yaşamın yaygınlaşması ile beraber sayıları her geçen gün artan siteler son dönemde artan aidat rakamları ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Kirayı bile geride bırakan rakamlar nedeni ile hem ev sahipleri hem de kiracılar mağdur olurken 2022 yılında asgari ücret, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlar site yönetimlerini zora soktu.

Ev Sahipleri De Kiracı Oldu, Kiracılar Çifte Kira Ödemeye Başladı! Aidat Zammı 2022 Kirayı Solladı

Özellikle apartman görevlisi yanı sıra güvenlik görevlisi, kazancı, peyzaj elemanı gibi ekstra görevli çalıştıran apartman yönetimleri asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zam sonrasında aidatlara zam yapmaya başlamıştı. Aidat zammı için kira artış oranı gibi açıklanan bir resmi zam oranı bulunmamakla beraber apartman yönetimi masrafları belgeleyerek apartman toplantısı yaparak bu gidere göre zam yapma hakkına sahiptir. Çoğunluk kararı ile bu oran belirlenir.

YÜKSEK AİDAT NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Düzenlenen apartman yönetimi toplantısına katılan ve yönetim tarafından sunulan aidat tutarını kabul ederek bu karara imza atan kişilerin yapılan aidat zammına itiraz etme hakkı bulunmamaktadır. Ancak toplantıya katılmayan ya da toplantıya katılmasına rağmen zam oranı için açıklanan rakamı imzalamayan kat malikleri 6 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açması gerekmektedir.