Ev Sahipleri Maliye Bakanlığı Mektup Gönderiyor! 31 Ağustos Tarihine Kadar Yapmayana Para Cezası Kesilecek

Ev sahipleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yakın takip altına alındı. Evlere tek tek mektup gönderiliyor, yapmayanlara para cezası kesiliyor!
Ev Sahipleri Maliye Bakanlığı Mektup Gönderiyor! 31 Ağustos Tarihine Kadar Yapmayana Para Cezası Kesilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi denetimlerini arttırırken ev sahiplerine çok kritik bir uyarı geldi. Başlatılan vergi yapılandırması için başvuru süreci tüm hızı ile devam ederken Maliye Bakanlığı kendilerine tanınan haktan yararlanmayan ev sahiplerine uyaran bilgilendirmeye yer verdiği mektupları adreslere göndermeye başladı.

Ev sahiplerine gönderilen mektuplar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan analiz ve incelemelere yer verilerek kira geliri elde eden ancak bunu beyan etmeyen ev sahipleri son bir kere daha uyarıldı. Maliye Bakanlığı benzer bir çalışmayı tapu harcı ödemeleri içinde yapmış, eksik tapu harcı beyan ettiği tespit edilen binlerce kişi mektup gönderilerek vergi dairelerine davet edilmişti.

KİRA GELİRİ OLAN ANCAK BEYAN ETMEYEN YA DA EKSİK BEYAN EDEN EV SAHİPLERİ YANDI!

Hürriyet Gazetesi yazarı Neşe Karanfil tarafından yapılan habere göre kira geliri elde etmesine rağmen kira geliri vergisi ödememek adına bunu beyan etmeyen ya da daha az vergi ödemek adına eksik beyanda bulunan ev sahipleri Maliye Bakanlığı tarafından takip altına alındı.

Bu tip girişimlerde bulunduğu düşünülen ev sahiplerine gönderilen mektuplarda “Başkanlığımız tarafından yapılan analiz ve değerlendirme çalışmaları sonucunda ilk değerlendirmelere göre gelir vergisine tabi kira geliri elde ettiğiniz ve bu gelir unsurunu kapsayacak şekilde beyanname vermenizi gerektiren emareler bulunduğu görülmüştür. Bu kapsamda mükellefler nezdinde yapılan inceleme ve denetimler sonucunda vergi kaybının tespiti halinde vergiler, vergi cezaları ile birlikte talep edilmektedir" denilerek son bir uyarı yapıldı.

Ev Sahipleri Maliye Bakanlığı Mektup Gönderiyor! 31 Ağustos Tarihine Kadar Yapmayana Para Cezası Kesilecek

DÜZELTME YAPMAYANLAR PARA CEZASI ÖDEYECEK! SON GÜN 31 AĞUSTOS

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gönderilen mektupta "Değerlendirmeleriniz emarelerle aynı yönde ise Bakanlığımız tarafından yapılabilecek olan denetim veya vergi incelemesi nedeniyle cezalı işlemler ile karşılaşmamak için 7326 sayılı kanundan faydalanarak ilgili geliriniz nedeniyle beyanname verebilir veya matrah artımında bulunabilirsiniz" denilerek matrah artırımı uyarısı yapıldı.

Yeniden yapılandırma ve matrah artırımı için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2021 olarak ilan edilirken bu tarihi kadar yapılan başvurularda cazai işlem uygulanmadan düzeltme yapılmasına olanak sağlanacak. Aksi durumda ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan tespitlerde vergi yanı sıra para cezası da kesilecek.