Ev sahiplerinin kiracıları evden çıkarmak için yeni planı deşifre oldu!

Ev sahiplerinin kiracıları evden çıkarmak için yeni planı deşifre oldu!
Kira fiyatlarındaki artış sonrasında ev sahipleri mevcut kiralarını çıkarabilmek için türlü yollar deniyor. Son yöntemleri ise pes dedirtt.

Türkiye'de artan kira fiyatları beraberinde ev sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlığı getirdi. Yüksek kiralar ve ara zam talep eden ev sahipleri, bu isteklerine karşılık bulamayınca kiracılarını evden çıkarmak için türlü numaralar denemeye başladı.

Bilindiği üzere, kira sözleşmeleri birinci yılını doldurmuş ancak beşinci yılını doldurmamış ise yalnızca yüzde 34.46 artış yapılabiliyor. Bunun üzerinde yapılan artış oranının kabul edilmemesi gerekiyor.

Ev sahiplerinin yeni numarası pes dedirtti!

Mayıs ayı enflasyon rakamının duyurulmasıyla kira artış oranı da netleşti. TÜFE'nin 12 aylık ortalaması esas alınarak belirlenen kira artış oranı, mayıs ayı için yüzde 34.46 olarak belirlendi. Bu tutar ev sahibinin uygulayabileceği en yüksek oran oluyor. Örneğin 4 bin lira kira ödemekte olan bir kişi, yüzde 34.46 oranındaki artış ile 5 bin 378 lira kira ödeyecek. 2 bin lira kira ödeyen ise 689 lira artış ile 2 bin 689 lira ödeme yapacak.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, ev sahiplerinin kira artış oranının üstünde bir zam talep etmesi halinde bunun kabul edilmemesi gerektiğinin altını çizerek, ev sahiplerinin yeni oyununu açıkladı.

Ev sahiplerinin ' tadilat yaptıracağız ' diyerek kiracıyı evden çıkarmak için girişimlerde bulunduğunu aktaran Kiraz, esaslı bir tadilat, yıkma olmadıkça kiracının tahliyesi mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumda ev sahibinin belediye onaylı bir proje sunması gerekiyor. Yani ev sahibi tadilat bahanesi ile kiracısını çıkaramıyor. Konu mahkemeye taşınırsa da bunu tüm kanıtlarıyla sunması gerekiyor.

Emlak365.com