Evergrande Temmerüde Düşecek Mi? Borç Krizi İle Boğuşan Dev Tahvil Ödemelerini Kaçırdı

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Evergrande krizi için yeni gelişmeler yaşandı. Çinli gayrimenkul devi temerrüde bir adım daha yaklaştı ve tahvillerde sürenin dolmasına rağmen ödeme yapamadı!
Evergrande Temmerüde Düşecek Mi? Borç Krizi İle Boğuşan Dev Tahvil Ödemelerini Kaçırdı

Sadece Çin'in değil aynı zamanda dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında yer alan Evergrande borç krizi ile mücadele etmeye devam ediyor. Dün Hong Kong borsasında hisse değerlerinin yaşadığı rekor kayıplar ile dünya basınına konu olan dev şirket bugün ise tahvillerde sürenin dolmasına karşın ödemelerini yapamadığı gerekçesi ile gündeme geldi.

Girdiği borç krizini bir türlü aşamayan ve yerel hükümeti yardıma çağıran şirket krizin başından bu yana ilk kez offshore borçlanmalarında temerrüdün eşiğine gelmiş odu. Evergrande tahvil ödemeleri için sürenin dolmasına rağmen ödemelerini yapamadığını duyururken söz konusu açıklama Çin finans kulislerinde adeta deprem yarattı.

EVERGRANDE TAHVİL ÖDEMESİ İÇİN GECİKMEYE DÜŞTÜ!

Bloomberg HT tarafından yapılan habere göre China Evergrande Group’un bazı tahvil yatırımcıları bir ay süren yasal ödemesizlik döneminin sona ermesine saatler kala halen ödemelerini alamadıkları yönünde açıklamalar yaptı. Hatırlanacağı üzere bir önceki kupon ödemelerde de dev şirket ödemeleri sürenin dolmasına saniyeler kala gerçekleştirerek temerrüde düşmekten son anda kurtulmuştu.

Şu anda dünyanın en borçlu emlak şirketi olarak gösterilen China Evergrande Group’un ödemeleri kaçırması durumunda ilk kez temerrüde düşeceği belirtiliyor. 2022 vadeli tahvillerinin 41,9 milyon tutarında kupon ödemesi ve 2023 vadeli tahvillerin 40,6 milyon dolar tutarındaki faiz ödemeleri için vade 6 Kasım tarihi itibari ile dolarken 30 günlük yasal ödemesizlik süresi işlemeye başlamıştı. Şirket konu hakkında resmi bir açıklama yapmazken borçlar için yeniden yapılandırma çalışmaları yapıldığı ilan edilmişti.