Fahrettin Altay – Narlıdere Metro Hattı Çalışmaları

İzmir’de yapılacak olan yeni metro hattı projesi için süreçler devam ediyor. Fahrettin Altay – Narlıdere hattı arasında olacak olan yeni metro projesinin ihalesi, 2018 yılının Mart ayında gerçekleşecek.
Fahrettin Altay – Narlıdere Metro Hattı Çalışmaları

İzmir’de yapılacak olan yeni metro hattı projesi için süreçler devam ediyor. Fahrettin Altay – Narlıdere hattı arasında olacak olan yeni metro projesinin ihalesi, 2018 yılının Mart ayında gerçekleşecek.

Net Tarih Önümüzdeki Günlerde Kesinleşecek

Mart 2018’de gerçekleşmesi beklenen Fahrettin Altay – Narlıdere Metro Hattı ihalesinin net tarihi ise kısa bir zaman içerisinde belli olacak. Narlıdere metro projesinin ve Buca metro projesinin 2018 yılı içerisinde İzmir şehrinde hayata geçirilecek olan en önemli iki proje olduğunu ifade ederek metro hattı projelerinin önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in trafiğini de düşündüklerini belirtti. Homeros Bulvarı ile İzmir otogarı arasının derin tüneller yoluyla geçilebileceğini ve böylelikle Buca ile Bornova arasındaki bölümün trafiğinin azalacağını vurgulayan Aziz Kocaoğlu, önümüzdeki günlerde ihalesi gerçekleştirilip 2018 yılının sonuna yetiştirilmesi planlanan metro hattı projesi ile İzmir halkını mutlu etmeyi amaçladıklarını da dile getirdi.183 Milyon Liralık Proje

Fahrettin Altay – Narlıdere Metro hattı projesinin toplam itibari ile 8 buçuk kilometrelik bir hat olacağını ve Üçyol – Üçkuyular metro hattının bir uzantısı olacağını sözlerine ekleyen Aziz Kocaoğlu, projenin değerinin 183 milyon lira olduğunu ve İzmir trafiği açısından son derece önemli bir proje olduğunu belirtti. İçerisinde İzmir’in bir çok önemli noktasını barındıran ve bu yerleşkelere ulaşımı kolaylaştıracak olan bu proje ile, Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Kaymakamlık, Narlıdere ve Siteler bölgelerine ulaşım çok daha kolay bir hal alacak. Fahrettin Altay – Narlıdere hattı projesi ile bu popüler noktalara istasyonlar yapmayı planladıklarını belirten Aziz Kocaoğlu, inşaat sürecinde gerçekleşecek olan çalışmalar sırasında İzmir’in günlük yaşamının etkilenmemesini önemsediklerini ve bu doğruluda ‘’derin tünelle’’ geçişi sağlama gibi önlemler aldıklarını da sözlerine ekledi.

Fahrettin Altay – Narlıdere Metro Hattı ÇalışmalarıÖnceki İhale Sürecinde Neler Yaşanmıştı?

Üçyol – Üçkuyular metro hattının toplam hat uzunluğunu 26 kilometreye yükseltmek için gerçekleştirilmesi planlanan Fahrettin Altay – Narlıdere Metro hattının ilk ihale sürecinde global bir çok şirket yer almıştı. İçlerinde Çin Halk Cumhuriyet, Hollanda, İtalya ve Kazakistan’dan da önemli şirketlerin bulunduğu 43 adet inşaat şirketi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden dosya satın almış, ancak proje gerçekleşmemişti.