Gaziantep Şahinbey'de Kentsel Dönüşüm Sürüyor

Gaziantep Şahinbey'de Kentsel Dönüşüm Sürüyor
Gaziantep Şahinbey İlçesinde kentsel dönüşüm kapsamında İnönü Caddesi’ne alternatif yol çalışmaları sürüyor.

Gaziantep Şahinbey İlçesinde kentsel dönüşüm kapsamında İnönü Caddesi’ne alternatif yol çalışmaları sürüyor.

Gaziantep merkezi Şahinbey İlçesi'ndeki eski garajlardaki evlerin yıkımı ve İnönü Caddesi’ne alternatif yol çalışmaları kentsel dönüşüm projesi kapsamında sürüyor.

Şahinbey Belediyesi, eski garajlardaki esnafı Şahinbey Karataş Sanayi Sitesi’ne taşıdı. Eski köhne iş yerlerini yıkıp İnönü Caddesi'ne alternatif olarak yapılan yoldaki çalışmaları sürdürüyor.

Yıkım çalışmaları sonrasında yapılacak olan yolun bir tarafı 15 Temmuz Demokrasi Bulvarı'na, diğer tarafı ise Özdemirbey Caddesi’ne bağlanıyor.

Yapılan İnönü Caddesi’ne alternatif yol çalışması sonrasında şehir içindeki trafik yoğunluğunun hafifleyeceği belirtildi.
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması ile depreme dayanıksız binaların ortadan kalktığını ifade etti.

Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu ve Bodrumda yaşanan 6.3 şiddetinde deprem yaşandığını söyleyerek, ülkemizde beklenen Marmara depremini de dile getirdi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu:

"Türkiye bir deprem ülkesi ve Bodrumda 6.3 şiddetinde bir deprem yaşandı. Aynı zamanda ülkemizde beklenen bir Marmara depremi mevcut. Bu nedenle de binalarımızın depreme dayanıklı olması çok önemli. Biz göreve başladığımızda yüzde 80 riskli yapı vardı. Bu rakam şu anda yüzde 60’a indi. Bu nedenle kentsel dönüşüm büyük önem arz ediyor. Biz de Şahinbey Belediyesi olarak bu yönde çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.

Bugüne kadar 6743 evin kamulaştırmasını ve yıkımını gerçekleştirdik. Buradaki amacımız riskli yapıları yenilemek, dar yolları genişletip ulaşım imkanını rahatlatmak ve insanlarımızın park ve okul ihtiyacını karşılayarak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak. Şu ana kadar Şahinbey Belediyesi olarak 500 milyon TL’nin üzerinde kamulaştırmayı vatandaşın gönül rızasıyla yaptık. Şimdiye kadar yıkımını yaptığımız hiçbir binanın yıkımda polisiye ve zabıtalık olay meydana gelmedi. İnşallah bundan sonrada gelmeyecek. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’ye ve Dünyaya örnek bir kentsel dönüşüm çalışmasıyla Şahinbey İlçesi’ndeki tüm riskli yapıların tamamını yenilemek istiyoruz" ifadelerini kullandı.