Güneş Enerjisi Konutlarda Daha Fazla Önemsenmeli

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, güneş enerjisinin konutlarda daha fazla önemsenmesi gerektiğini vurguladı.
Güneş Enerjisi Konutlarda Daha Fazla Önemsenmeli

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, güneş enerjisinin konutlarda daha fazla önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yıl yaşanan bunaltıcı sıcakların süresinin daha uzun olduğunu dile getiren BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, güneşin ülkemizde yaşam konforunu düşürmesinin, elde edilen kazançlardan daha fazla konuşulmasından şikayetçi oldu.

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci; “İnovasyona, yenilikçi fikirlere önem veren gençler başta olmak üzere iş dünyasının tüm aktörlerinin “güneş cenneti bir ülkede bu enerjiden nasıl daha fazla yararlanabilirim” i düşünmesi, tartışması ve uygulamaya koyması gerekir” dedi.

‘Türkler Güneşi Yalnızca Su Isıtmak İçin Kullanıyor’

Güneş enerjisinin kullanımının daha kolay olduğunu, çevre dostu, temiz ve az maliyetli bir enerji kaynağı olduğunu ifade eden Efe Bezci, Türklerin güneş enerjisini keşfettiğini fakat bunu yalnızca su ısıtmak için kullandığını ifade ederek; “Aslında çatılara baktığımızda Türk milletinin güneşi keşfettiğini ama bunun sadece su ısıtmayla sınırlı kaldığını görüyoruz. Bizler güneşten rahatsız olup güneş enerjisinden elektrik üretmede Avrupa’nın en geri ülkelerinden biriyken, su ısıtmada güneş enerjisinden faydalanma oranı en yüksek ülkeyiz.

Yani isteyince, faydasını görünce o konuyla ilgileniyor ve en iyisi olabiliyoruz. Türkiye gelişiyor büyüyor, elektrik ihtiyacımız ve dışa bağlılığımız her geçen yıl artıyor. Şimdi el ele verip güneşi yakınma aracı olmaktan çıkarıp, tıpkı sıcak su sağladığımız gibi elektrik üretimi noktasında da keşfetme zamanı. Şurası çok net ki bugün enerjiye yapılan küçük yatırım, ilerde büyük kazançlar sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Güneş Enerji Santrallerinin Maliyeti Daha Düşük

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, genç yeteneklere fırsat verilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Kuşbakışı baktığımızda tarım örtüsü ile kaplı olmayan tüm dağlar, taşların yerinde güneş panelleri görmemiz gerekli. Biz BESA Grup olarak elimizi taşın altına koyduk. Haymana’da kurduğumuz Güneş Enerji Santralinde sadece konut elektrik tüketimini dikkate alırsak 1.854 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyoruz.

Aynı zamanda enerji konusunda fikir ve önerileri olan genç start-up’lara, Haymana Güneş Enerjisi Santrali sahamızda deneme yapmaları için fırsat sunuyoruz. Bizim gibi diğer firmaların da, genç yeteneklere bu fırsatı sunmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunun sonucunda ortaya çıkacak, medeniyet ölçütü olarak gösterilen dünyanın ışık haritasında en aydınlık ülkenin Türkiye olmasını arzu ediyorum” dedi.