Harem Otogarı İçin Yeni Otogar Binası Nereye Yapılacak?

İstanbul'un Üsküdar ilçe sınırları içerisinde yer alan ve şehrin en kalabalık otobüs terminallerinden biri olan Harem Otogarı konusundaki belirsizlik devam ediyor.
Harem Otogarı İçin Yeni Otogar Binası Nereye Yapılacak?

İstanbul'un Üsküdar ilçe sınırları içerisinde yer alan ve şehrin en kalabalık otobüs terminallerinden biri olan Harem Otogarı konusundaki belirsizlik devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere İstanbul'un 3. köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün tamamlanmasının ardından şehirlerarası taşımacılık yapan otobüs firmalarına bu köprüyü kullanma zorunluluğu getirilmesi ile beraber Harem Otogarı için taşıma kararı alınmıştı.

Harem Otogarı Ataşehir'in Neresine Taşınıyor?


Harem Otogarı'nın çevre yoluna oldukça uzak olması nedeni ile şikayetlerin ayyuka çıkması üzerine otogarın belirlenen yeni bir noktaya taşınmasına karar verilmişti. İlk etapta Harem Otogarının yeni yeri olarak Ataşehir açıklandı. Ataşehir İMES kavşağı için yeni otogar planı oluşturulmuş ancak daha sonra bu planda da bir sürü sorun yaşanınca bu bölgeden vazgeçilmişti. Harem Otogarı Ataşehir sınırları içerisine alınmasının önündeki en önemli engel ise şehirler arası otobüsler için getirilen Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanma zorunluluğu oldu.

Harem Otogarı Pendik Kurtköy'e Taşınıyor!


Gelinen son noktada Harem Otogarı için yeni taşıma alanının Pendik Kurtköy olmasına karar verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan yeni arazi tam 64 bin metrekarelik büyüklüğe sahip. Söz konusu arazinin imar durumu ise belediye meclisinde yapılan görüşmede değiştirildi ve "terminal-otogar" olarak kayıt altına alındı. Arazinin oldukça büyük olması ve zorunlu kılınan yeni güzergah için uygun konumda yer alması yeni otogar alanı olarak belirlenmesini sağladı.

Harem Otogarı İçin Belirlenen Yeni Alanda Tartışmalara Neden Oldu


Yapılan yeni açıklama her zamanki gibi beraberinde yeni tartışmaları ortaya çıkardı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan bürokratlar belirlenen yeni arazinin son derece hatalı olduğu yönünde görüş bildirdi. Bürokratların büyük bir bölümü Tuzla Akfırat sınırları içerisinde yer alan arazinin yeni otogar yapımı için daha uygun olduğu yönünde görüş bildirirken açıklanan Pendik Kurtköy'de ki arazinin ise mahalle içerisinde kalması nedeni ile hiç uygun olmadığı iddia edildi. Özellikle de arazinin hemen yakınında bir okul bulunması ve mahallenin içerisinde yer alması nedeni ile yeni planın hayata geçirilmesinin son derece zor olduğu belirtiliyor.