İnşaat Sektörünün Bankalara Borcu Arttı, Batık Kredi Miktarı Katlandı!

İnşaat sektörü tarafından bankalar üzerinden kullanılan kredi miktarı büyük oranda artarken batık kredi miktarı da yükseldi. İnşaat sektörü banka kredileri alarm veriyor!
İnşaat Sektörünün Bankalara Borcu Arttı, Batık Kredi Miktarı Katlandı!

İnşaat sektörü banka kredileri miktarı arttı, batık kredi miktarı katlandı! Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Şehriban Kıraç tarafından yapılan habere göre sektörlere göre sınıflandırılığında en çok kredi batıran sektör inşaat sektörü oldu. İnşaat sektörünü desteklemek için kesenin ağzını açan bankalar vermiş oldukları kredileri tahsil etmekte zorlandı.

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrasında demir ve çimento fiyatlarında yaşanan zam yağmuru ile inşaat maliyetleri katlanırken ekonomik sıkıntılar ve kredi faiz oranlarının da yükselmesi inşaat sektörünü zora sokmuştu. Pek çok müteahhit aldığı işi yapmakta zorlanırken, kentsel dönüşüm projeleri için imzalanan sözleşmelerde bir bir iptal edilmeye başlanmıştı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ BANKA KREDİLERİ ALARMI VERDİ, BATIK KREDİ MİKTARI REKOR KIRDI!

İnşaat sektörünü desteklemek amacı ile bankaların sağlamış oldukları milyarlarca liralık kredi için geri dönüşlerde sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Türk ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü için verilen kredilerde batık kredi miktarı büyük bir hızla yükselirken sektörel değerlendirmede inşaat sektörü imalat sektörünün önüne geçerek ilk sırada yer aldı.

Geride bıraktığımız yılın Kasım ayında inşaat sektörüne bankalar tarafından verilen ve tahsil edilemeyen yani batık kredi olarak anılan kredi miktarı 2020 senesinin aynı ayına oranla yıllık bazda yüzde 20.6 oranında artış gösterdi ve 30 milyar 290 milyon liraya ulaştı. Rakam olarak en çok batık kredi sorunu yaşanan sektörde inşaat sektörü olarak kayıtlara geçti.