Isı Yalıtımı Yapmanın Ekonomik Yarar ve Enerji Verimliliği Açısından Önemi Nedir?

Türkiye'de enerji verimliliği kanunu çıkarılması ile beraber daha da önemli bir hale gelen ısı yalıtımı binalarda ısınma maliyetini büyük oranda düşüren son derece önemli bir uygulamadır. Uygulamanın temel amacı binayı dışarıdaki soğuktan korurken içeriden de ısı kaybı yaşanmasını engellemektir. Bu sayede çok daha düşük bir enerji harcaması ile ısınma ihtiyacı giderilmiş olur. Özellikle de kış mevsiminin uzun ve soğuk geçtiği bölgelerde ısı yalıtımı yapılması çok daha önemli bir konu olarak kabu
Isı Yalıtımı Yapmanın Ekonomik Yarar ve Enerji Verimliliği Açısından Önemi Nedir?

Türkiye'de enerji verimliliği kanunu çıkarılması ile beraber daha da önemli bir hale gelen ısı yalıtımı binalarda ısınma maliyetini büyük oranda düşüren son derece önemli bir uygulamadır. Uygulamanın temel amacı binayı dışarıdaki soğuktan korurken içeriden de ısı kaybı yaşanmasını engellemektir. Bu sayede çok daha düşük bir enerji harcaması ile ısınma ihtiyacı giderilmiş olur. Özellikle de kış mevsiminin uzun ve soğuk geçtiği bölgelerde ısı yalıtımı yapılması çok daha önemli bir konu olarak kabul edilmelidir.

Isı Yalıtımı Nedir?

Özel yalıtım malzemeleri kullanılarak sıcak havanın içeride soğuk havanın ise dışarıda kalmasını sağlayacak şekilde yapılan yalıtım işlemlerine ısı yalıtımı adı verilmektedir. Yapılan işlemin ana amacı mümkün olan en düşük yakıt maliyeti ile en yüksek ısıtma veriminin elde edilmesidir. Bu sayede ısı maliyeti düşürürlerken Türkiye'nin enerjideki dışa bağımlılığı da azaltılmaktadır.

Isı Yalıtımı Yapmanın Ekonomik Yarar ve Enerji Verimliliği Açısından Önemi Nedir?

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunmakla beraber bunlar arasında en etkili olanı hiç şüphesiz ki binanın yapım aşamasında yalıtım uygulanmasıdır. Bu sayede gerçek bir ısı yalıtımından söz edilmesi mümkün hale gelebilir. Binaya yapılan yalıtımın yanı sıra kapı ve pencereler içinde nitelikli ürünler kullanılmalı, bu sayede buralardan oluşabilecek ısı kaçakları engellenmelidir.

Isı Yalıtımı Yapmanın Ekonomik Yarar ve Enerji Verimliliği Açısından Önemi Nedir?

Isı Yalıtımı Yapmanın Ekonomik Yararı Nedir?

Isı yalıtımı yapmanın ekonomik yararı yalıtım yaptıran kişinin daha az fatura ödeyerek daha fazla ısınmasıdır. Bu da aile bütçesine büyük katkı sağlar. Özellikle de kış mevsiminin son derece soğuk geçtiği ve uzun sürdüğü bölgelerde yaşayan kişilerin yaptıracakları ısı yalıtımları yakıt faturalarını en az yarı yarıya düşürmekte, bu da büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Ailede başlayan bu tasarruf devletin kasasına da dolaylı yoldan yansımakta, enerjide dışa bağımlılık azalmakta, her yıl pencerelerden ve yalıtımsız binalardan yaşanan ısı kaybı nedeni ile devletin cebinden gereksiz yere para çıkma zorunluluğu ortadan kaldırılmaktadır.

Isı Yalıtımı Yapmanın Enerji Verimliliği Açısından Önemi Nedir?

Isı yalıtımı enerji verimliliği açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Önemli olan ülkenin sahip olduğu enerji miktarı değil bu enerjinin doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Yapılan ısı yalıtımı ile enerji tüketimi en düşük seviyeye çekilmekte olup bu da büyük bir enerji tasarrufu kaynağı oluşturmaktadır. Daha az enerji kullanılarak daha fazla ısınma elde edilirken bu sayede enerji verimliliği arttırılmış olur. Kaynak: emlak365.com